Zázrak menom medvedí cesnak. Ako pomáha?

Síce sezona medvedieho cesnaku ešte len príde, ale vedieť o ňom niekoľko informácií môžeme aj teraz. Ak pravidelne chodíte do lesa, pravdepodobne sezónu medvedieho cesnaku zaregistrujete. Jedná sa o jarnej bylinku, ktorá je typická svojimi dlhými zelenými voňavými listami. Ideálne sú listy napríklad do šalátov alebo napríklad do cestovín a polievok. Ľudia ho pridávajú aj do tvarohu alebo najrôznejších nátierok, jednotlivým pokrmom skrátka dodá ten správny šmrnc. Je však pravdou, že zároveň tým nakopne naše zdravie.

Medvedí cesnak na jar zbierame nielen preto, aby dodal jednotlivým pokrmom šmrnc, ale hlavným dôvodom, prečo medvedí cesnak zbierame v lužných lesoch či všeobecne tam, kde je veľa vlhko, je, že má medvedí cesnak celý rad skvelých zdravotných účinkov. Najskôr si však prezraďme, ku medvedí cesnak nájdeme a s čím si ho ľudia väčšinou pletú.

Medvedí cesnak rastie v lužných lesoch a v miestach, kde je vlhko

Ako už bolo spomenuté, medvedí cesnak najčastejšie nájdete v miestach, kde je vlhko, a tiež v lužných lesoch. Dajte si však pozor, aby ste si medvedí cesnak nepomýlili s listami konvalinky. Lístky konvalinky sú naopak jedovaté, tak aby ste si skôr neublížili, než pomohli.

Aké sú zdravotné účinky medvedieho cesnaku

Teraz už k zdravotným účinkom medvedieho cesnaku. Medvedí cesnak je naozaj unikátny a má celý rad blahodarných účinkov pre náš organizmus. Napríklad obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, ktorý je známy tým, že podporuje a posilňuje imunitný systém človeka. Okrem toho medvedí cesnak znižuje krvný tlak alebo bráni kôrnateniu tepien.

K ďalším zdravotným účinkom patrí napríklad prečistenie organizmu, tiež odstraňuje nechutenstvo alebo pôsobí proti dne. Má močopudné a laxatívne účinky, tiež je to silný antioxidant. Dokáže znížiť hladinu cukru v krvi alebo je protiplesňový a antibakteriálny. Málokto vie, že sa jedná o silné prírodné antibiotikum, ktoré vás dostane z nejednej choroby.