Tipy pre zdravý mozog

Mozog je orgán v našom tele, ktorý je naozaj potrebný. Vďaka nemu hýri dobrými nápadmi, máme dobrú pamäť, sme duševne svieži, tiež výkonní. Len treba mozog poriadne precvičovať a taky ho trochu podporiť. Predsa len máme mozog len jeden, mali by sme sa snažiť, aby sa príliš neunavil alebo aby si aspoň chvíľku oddýchol. Aj keď sa to nezdá, mozog je najvyťaženejšie časťou nášho tela.

Aj keď je ľudský mozog stále skúmaný terén, doteraz naozaj nebol úplne preskúmaný, vie sa, čo pomôže mozog trochu naštartovať či čo ho môže podporiť. Okrem toho sa tiež vie, že týmto orgánom sa vedci zaoberajú už viac ako sto päťdesiat rokov a že ľudský mozog váži približne pätnásť set gramov. Z veľkej časti je tvorený vodou, rastie v priemere devätnásť rokov. A teraz už od zaujímavostí k tipom pre zdravý mozog.

Viac sa smejte

Je dokázané, že smiech lieči a že aktivuje mozog. To napokon potvrdili mnohé lekárske štúdie, ktoré vďaka psychologickým testom dokázali, že ľudia, čo sa viac smejú, plní rýchlejšie a lepšie úlohy, ktoré im boli dané. Naviac sa smiechom osviežuje myseľ a ste o niečo presnejšie.

Začnite sa viac hýbať

Ak budete vykonávať fyzickú aktivitu počas dňa, okysličíte tým svoj mozog, čo je naozaj potrebné. Nie nadarmo sa hovorí, že športom k zdraviu, preto pohyb zo svojho dňa rozhodne nevynechávajte. Odborníci hovoria, že ak dôjde k zvýšeniu srdcového tepu, dôjde tiež k prirodzenému zvýšeniu prítoku krvi do mozgu. Naraz tak budete viac sústredenia, tiež si vyčistíte hlavu a budete bdelejší.

Zdravé potraviny pre zdravý mozog

Tiež je potrebné, aby ste svoj mozog kŕmili tým, čo mu prospieva. Do svojho jedálnička tak zaraďte správne potraviny, ktoré sú bohaté na antioxidanty. Práve antioxidanty totiž likvidujú voľné radikály, ktoré môžu spôsobovať rakovinu alebo srdcové ochorenia. Ideálnymi potravinami sú tak čučoriedky, ďalej tiež vlašské orechy alebo napríklad kvalitná horká čokoláda alebo paradajky.

Dostatočne spite

Váš mozog potrebuje dostatočný odpočinok, počas dňa ho totiž nadmieru zamestnávate. Preto mu doprajte dostatočný a kvalitný spánok, za to vám ostatne poďakuje. Práve spánok je základom dobrého duševného výkonu.