Miesta, ktoré zo sveta za chvíľku zmizne. Navštívte ich skôr, než sa stratí z mapy

Cestovanie je krásna záležitosť. Ľudia cestujú kvôli zážitkom, ochutnávajú cudzie gastronómiu, užívajú si len toho, že niekde sú a že môžu spoznávať okolitý svet. V súvislosti s cestovaním vždy zvažujeme, kam sa pozrieme. Predsa len existuje veľa krásnych miest, kam sa oplatí zájsť sa pozrieť. Ak máte zoznam miest, ktoré chcete vidieť, odporúčame navštíviť najskôr tá, ktorá sa z mapy sveta pomaly, ale isto stráca.

Áno, hromada krásnych miest sa pomaly, ale isto vytráca zo sveta, na vine je však veľa faktorov. Zoberme si napríklad také Benátky, ty tu pravdepodobne za päťdesiat rokov už nebudú, pretože sa úplne potopí. Benátky však nie sú to jediné miesto na svete, ktoré sa pomaly, ale isto stráca z mapy sveta. Aké miesta teda vidieť skôr, než úplne zmizne?

Mŕtve more

O Mŕtvom mori sa vie, že je tak slané, že sa v ňom dá sede a čítať si. Rozhodne to vyskúšajte skôr, než úplne zmizne z povrchu zemského. Mŕtve more za posledných štyridsať rokov bolo zmenšené o jednu tretinu, a to preto, že je voda, ktorá do Mŕtveho mora priteká, používaná v priemysle a tiež v poľnohospodárstve.

Veľký bariérový útes

Keď potápanie, tak jedine u Veľkého bariérového útesu, čo je najväčší koralový útes na svete. Bohužiaľ stále narastajúci teploty a tiež znečistenie oceánskej vody ho výrazne ohrozujú. Koralový útes začína postupne belieť, zbělet môže až na svojich třiadevadesáti percentách.

Prales v Konžskej panve

Aj dažďové pralesy sú stále ohrozenejšie. Napríklad prales v Konžskej panve je ohrozený nelegálne ťažbou dreva. V posledných rokoch tu zmizlo cez milión štvorcových míľ dreva, podľa všetkého by do roku 2040 mal prales zmiznúť úplne, ak to tak naďalej bude pokračovať.

Ľadové steny na Kilimandžáre

Už do roku 2022 by mal zmiznúť aj ľadovec, ktorý je teraz k videniu na najvyššej hore Afriky, a síce na Kilimandžáre. Tunajšie ľadovej steny sú dôvodom, prečo mnohí horolezci idú až hore. Teraz už nebudú mať dôvod, prečo hore vystúpiť.