Tipy pre bezpečnú jazdu na bicykli

Aký šport sa stáva počas leta atraktívnejšie než iné športy? Je to jednoznačne cyklistika, ktorá si nachádza svojich fanúšikov po celom svete. Aj v Českej republike pribúda cyklistov, ktorí chcú na bicykli zdolať nejaký svoj cieľ. Pokiaľ chcete taky začať na bicykli jazdiť, potom je treba si uvedomiť, že musíte dodržiavať niekoľko zásad. Aj cyklistika je len šport a aj na cyklistiku sa vzťahujú isté pravidlá, cez ktoré nejde vlak. V prípade, že patríte k ľuďom, ktorí o akýchsi pravidlách nemajú ani zdanie, prinášame vám niekoľko konkrétnych tipov.

Na úvod je potrebné povedať, že jednotlivé tipy sa hodí ako tým, ktorí sa vydávajú na horskú turistiku, tak aj tým, ktorí majú turistiku len ako relaxačné záležitosť. Tipy pre bezpečnú jazdu na bicykli sa môžu hodiť naozaj všetkým, ak ich budete dodržiavať, bude sa tak predchádzať úrazom a nebezpečným situáciám. Keď by sme sa pozreli na štatistiky, v minulosti sa v horách zranilo vyše tristo cyklistov. Keby sa dodržiavali spomínané tipy, bolo by takýchto ľudí menej.

Tipy pre bezpečnú jazdu

  • Dopredu si naplánujte svoju trasu. Informujte sa o tom, aké značky vás dovedú k cieľu, a pri jazde na bicykli značky kontrolujte, riaďte sa nimi. Prípadne si trasu tiež kontrolujte o prestávkach na mape, len tak budete mať istotu, že idete správne a že ste sa nestratili.
  • Ak dokonale neovládate cyklistiku, rozhodne sa nepúšťajte na dlhé trasy, ale radšej mierte na také trasy, ktoré sú vám dobre známe. U cyklistiky sa nevypláca preceňovať svoje sily.
  • Rovnako ako pri riadení vozidiel, aj pri jazde na bicykli buďte opatrní pri predbiehaní. Prechádzania je na bicykli bežná vec, ale opäť je treba byť veľmi opatrným. Pri obiehanie cyklistov idúceho vedľa vás radšej dostatočne spomaľte, v prípade ohrozenia bezpečnosti radšej zídite z bicykla.
  • Počas jazdy v noci používajte reflexné prvky. To je napokon zo zákona nariadenej, že v prípade, že pôjdete na neosvetlených cestných komunikáciách v noci, musíte mať reflexné prvky. To platí ako pre chodcov, tak pre cyklistov, preto na to nezabúdajte.