Rastliny do tmavých kútov domu. Aké to zvládajú bez slnka?

Je váš byt otočený na sever? Sú vaše okná orientované na svetovú stranu, z ktorej slniečko nezasvieti? Nemyslite si, že sa do vašej domácnosti nehodia izbové rastliny. Nie všetky totiž potrebujú svetlo a teplo. Niektoré sa uspokoja aj s tmavým kútom vášho domu. Pýtate sa, aké konkrétne izbové rastliny to teda bez slnka hravo zvládajú? Prinášame rovno celý zoznam takýchto izboviek!

Cykas japonský

Už ste počuli o izbovej rastline menom cykas japonský? Jedná sa o rastlinu, ktorá krásne zútulní atmosféru, aj keď sa jej nedostane svetlá. Cykas japonský je jednou z vôbec najstarších rastlín na svete, dokonca by ste ho stále našli aj vo voľnej prírode (konkrétne v subtrópoch a trópoch). Do českých domácností prišiel pred rokmi a odvtedy zdobí nejeden tmavý roh nejednej domácnosti.

Figovník

Najmä začínajúci pestovatelia izbových rastlín si nebudú môcť vynachváliť figovník. Ide o veľmi nenáročnú rastlinu, ktorá aj napriek nulovej údržbe krásne (a hlavne rýchlo) rastie. Figovník sa pýši svojimi listami, ktoré sú väčšinou tmavo zelené, ale niekedy sa na nich môžu vyskytnúť fľaky svetlo zelenej farby. A opäť je to rastlina, ktorá vydrží aj v tom najtmavšom kúte domu.

Filodendron

Poznáte rastlinu menom filodendron? Táto izbová rastlina je známa pre svoju plazivosť a popínavosť. A keby ste si o nej niečo prečítali v učebniciach alebo v encyklopédiách, zistili by ste, že tienisté miesto dokonca preferuje pred skvelým stanovišťom. Na čo však nesmiete zabudnúť, je podpora. Bez podpory sa bohužiaľ veľmi ľahko zlomí.

Diffenbachie

Diffenbachie je bohužiaľ jedovatou rastlinou, ale ak nemáte doma deti alebo domácich miláčikov, môžete ju pestovať s pokojným svedomím. Ide o rastlinu, ktorá vám skrášli naozaj každý tmavý kút vo vašom dome. A opäť je to rastlina, ktorá tieň uprednostňuje pred svetlým stanovišťom.