Aj chôdzou môžete schudnúť. Ako?

Chôdza je tým najprirodzenejším pohybom vôbec. A tak sa nedá diviť tomu, že je nutričnými konzultantmi tak odporúčaná. Môžete pri nej totiž rovnako dobre schudnúť ako pri akomkoľvek inom pohybe. Aby ste však docielili ešte o chlp efektívnejšieho spaľovania kalórií pri chôdzi, oplatí sa staviť na niekoľko trikov, ktoré počet spálených kalórií ešte znásobí. Čo konkrétne robiť a čo nerobiť?

Chodíte? Tak rýchlejšie, rýchlejšie!

Pri prechádzkovej chôdzi toho príliš neschudnete, ale keď „kopnete do vrtule”, razom aj počet spálených kalórií vystrelí z nuly na sto. Je to skrátka staré známe pravidlo – čím rýchlejšie chodíte, tým viac spálených kalórií bude.

Zo štatistík vyplýva, že priemerná rýchlosť chôdze u dospelého človeka je zhruba päť kilometrov za hodinu. Pokiaľ sa dostanete na číslo sedem až osem, spálite tým napríklad až 500 kalórií za jednu jedinú hodinu. Bežne sa počet spálených kalórií pohybuje okolo tristo.

Iné tempo, iný terén

Chodiť neustále po jednej a tej istej trase vám nebude prinášať výsledky. To je však vec, ktorá je jasne stanovená a známa. Keď budete robiť každý deň tú istú vec, nedostaví sa zmena. Preto pokiaľ sa chôdzou snažíte schudnúť, snažte sa striedať všetko, čo striedať možno, a to tempo, tak aj terén.

V prípade chôdze sa nebojte ju pretkať s takzvaným indiánskym počas (chvíle chôdze, chvíľu poklus). A nebojte sa prechádzať svoje mesto všetkými rôznymi smermi (niekedy do kopcov, inokedy po rovine).

Závažie so sebou!

Ak chcete z tejto športovej aktivity vyťažiť maximum, môžete si so sebou zobrať aj závažie. Bude to podobné ako posilňovanie v posilňovni, nemyslíte? V súčasnej dobe existujú špeciálne záťaže členkov, prípadne záťaže zápästia, ktoré vám môžu každodennú celkom bežnú aktivitu trochu sťažiť.

Áno, aj so závažím budete viac spaľovať. Veď sa zo samotného pohybu stane náročnejšia činnosť. Navyše tým veľmi efektívne zapojíte a zároveň aj posilníte svalstvo.