Prínosy kurkumy pre ľudské zdravie. Čo všetko známe korenie dokáže?

V kuchyni používame nejedno zaujímavé korenie. V súčasnej dobe sú veľkým lákadlom hlavne také korenia, ktoré sú krásne pre svoju farbu a skvelé pre svoju chuť. Patrí k nim napokon aj kurkuma, ktorá sa často používa do ázijskej alebo aj do tradičnej indickej kuchyne. Ide o nielen veľmi výrazné korenie, ale je aj zdravé, čo vie naozaj len málokto. Kurkuma v sebe ukrýva farbivo zvané kurkumín, práve to pozitívne ovplyvňuje ľudské zdravie. Poďme si povedať niekoľko prínosov kurkumy pre človeka.

Ešte si však spomeňme fakt, že sa jedná o aromatické korenie, ktoré je známe pre svoju chuť podobajúcu sa pomaranču a zázvoru. Mnohým ľuďom chutí až štipľavo či horko. Kurkumu ako takú priviezli k nám z ďalekej Ázie, avšak jej najväčším producentom je India. Vďaka tomuto faktu sa kurkume tiež veľmi často hovorí indický šafran.

Poďme si však povedať, ako kurkuma prospieva ľudskému zdraviu a človeku ako takému.

Prínosy kurkumy pre ľudské zdravie

  • Kurkuma dokáže vyrovnať pH v tele. Inými slovami nás teda zbaví napríklad pálenie záhy, čo často cítime pri konzumácii mastných či tučných pokrmov.
  • Kurkuma taktiež podporuje trávenie, skvele ovplyvňuje tráviace procesy, dokonca zvyšuje tvorbu žlčových kyselín, čím predchádza tvorbe vredov, čo dnes ocení nejeden človek. Často sa kurkuma pridáva aj do detoxikačných programov, ktoré majú za úlohu prečistiť ľudské telo, konkrétne črevá.
  • Kurkuma tiež chráni ľudské srdiečko. Zabraňuje konkrétne vzniku kardiovaskulárnych ochorení, zabraňuje zvýšeniu hladiny škodlivého cholesterolu.
  • Kurkuma taktiež podporuje našu pamäť. Pokiaľ sa nedokážete koncentrovať alebo ak vám robí problém sústrediť sa, zaraďte kurkumu do svojho jedálnička a podporte tak svoju myseľ. Pozitívne zmeny by ste mali zaznamenať už po pár hodinách po konzumácii indického šafranu. Napríklad to spoznáte tak, že už si nebudete musieť takmer nič zapisovať, pretože všetko si budete pamätať.