Podľa čoho vyberať deky a vankúše?

Výber novej prikrývky alebo vankúša sa môže pre niektoré, pri dnešnej obrovskej škále produktov stáť orieškom. Čím sa riadiť a čomu venovať pozornosť pri ich výbere?

Relaxačné a dekoračné vankúše

Väčšina dekoračných vankúšov má polyesterovú výplň, ktorá je ľahká, dobre sa prispôsobí vášmu telu a hlavne sa ľahko udržuje v čistote. Vankúše s touto náplňou môžete prať v práčke pri teplote až 40 ° C a sušiť v sušičke, materiál dobre drží tvar aj po vypraní. Určite ho ale nežehlite horúcou žehličkou, stačí len vankúš zľahka naklepať, aby sa do náplne dostal vzduch a zostala príjemne mäkká.

Do niektorých relaxačných vankúšov sa používajú napenené polystyrénové guličky. Sú menej poddajné, ale zato lepšie podrží telo. Aj tieto vankúšiky môžete vyprať, ale len na 30 ° C a uzavreté do ochranných sáčkov.

Deky a prikrývky

Prevažná väčšina diek a plédov je vyrobená z flísu, na prvý dotyk hebkého polyesteru s jemným chĺpkami na povrchu. Na pranie platia rovnaké pravidlá ako pri vankúšov: pri častejšom praní sa materiál opotrebuje, nie je už tak príjemne jemný a začnú sa na ňom vytvárať drobné guľôčky zo vrchných chĺpkov. Po vypraní teda prikrývky rýchlo rozvešajte a nechajte prirodzene uschnúť, nežehlite je, len povrch ľahko prekefujte kefou s mäkkými prírodnými chlpmi.

U diek a prikrývok z akrylátov je lepšie počítať s tým, že sa materiál ešte môže pri praní nepatrne zraziť. Bavlnené a vlnené prikrývky sa môžu prať pri 30 až 40 ° C podľa údajov uvedených na visačke, môžete počítať s tým, že sa nepatrne zrazí, a tiež sa môžu vyťahovať, takže ich radšej sušte rozložené na osuške.

Pri nákupe diek, plédov a vankúšikov sa zaujímajte, či je možné výrobky prať doma, alebo s nimi musíte ísť do čistiarne. Väčšinu z nich vyperiete v práčke pri teplote 30 alebo 40 ° C, pred praním je radšej zložte a dajte do väčších ochranných sieťovaných vreciek na pranie jemnej bielizne. Pri praní používajte gélové kapsule alebo prací gél, ktorý je šetrnejší.