Ako išiel čas s ponožkami

Keďže už sa k nám dostavilo opäť chladné počasie, je potrebné sa naň poriadne vybaviť. Mali by sme začať nakupovať nielen kabáty a bundy či šály a čiapky, ktoré nás stopercentne ochráni pred akýmkoľvek nepríjemným chladom, ale taky by sme nemali zabúdať na veci, ktoré sú pre nás samozrejmosťou, ako sú napríklad ponožky.

Keď už sme pri tých ponožiek, je veľmi zaujímavé, ako sa počas rokov ponožky menili. Ešte pred nejakou dobou sme ani nepoznali ponožky do balerínok alebo krajkové ponožky, donedávna aj členkové ponožky bolo čosi neznámeho. Poďme si preto pripomenúť, ako šiel s ponožkami čas.

• 90. roky

V deväťdesiatych rokoch sme boli zvyknutí len a len na dlhé ponožky, aké poznáme. Farebné neboli zrovna v kurze, preferovali sa hlavne neutrálne farby, ako bola šedá, čierna a hlavne biela. Biele ponožky sa dávali hlavne do balerínok alebo do sandálok, väčšinou dokonca mali na sebe i čipku. Biele ponožky s čipkou väčšinou zdobili nohy dámam, ktoré mali nejaké pekné šaty alebo sukňu.

• členkové ponožky

Potom vlastne prišla už známa éra členkových ponožiek. Zrazu sa dlhé ponožky dostali do ústrania a nosili sa naozaj len v zime, kedy členkové ponožky neposkytovali patričné ​​teplo, ktoré sme chceli. Tieto ponožky sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich tenisiek a botasiek. Po deväťdesiatych rokoch sa už pochopilo, že dlhé ponožky do tenisiek nepatrí, a tak aby sme nechodili boso a nezosmrdelo nám noha zo zaparených tenisiek, rozhodli sme sa pre členkové verzie.

• farebnosť

Potom prišla na scénu farebnosť. Dlhé ponožky neutrálnych farieb už neboli tak moderné ani v zime, namiesto nich sa však začali nosiť tie najviac farebné ponožky, aké poznáme. Najviac sa nosili k oblekom, kedy z poltopánok vždy musela ponožka vytŕčať. Pri iných outfitov sme však nevyžadovali to, aby ponožky vykukovali von.

• krátke nohavice, dlhé ponožky

Teraz však prišla éra, ktorá by sa dala nazvať „návrat do minulosti“. Nielen, že sme začali nosiť opäť krátke nohavice, ktoré nám siahajú sotva po členky, ale k tomu sme taky začali nosiť dlhé ponožky, ktoré musia pozerať von. Nielen, že je nosíme k polobotkám, ale moderný je nosiť ich aj v teniskách, do ktorých ešte donedávna patrili len členkové ponožky.

Navyše už neplatí heslo „čím farebnejšie, tým lepšie“, ale už platí skôr heslo „čím bláznivejšie, tým lepšie“. Ponožky si totiž teraz kupujeme s obľúbeným jedlom (napríklad s hranolky) alebo s našimi obľúbenými seriálovými či filmovými postavičkami (Star Wars).