Plank ako efektívny cvik. Prečo sa ho oplatí cvičiť denne?

Obliecť si športové tričko, dobre padnúce legíny alebo športové kraťasy a vydať sa do posilňovne, kde budeme minimálne hodinu pracovať na našom lepšom vzhľade a pevnejšej figure. Mnohí ľudia však do obľúbeného fitness centra idú s myšlienkou toho, že nevedia, čo vlastne budú cvičiť. Čo patrí medzi efektívne cviky a ktoré cviky skutočne posilnia moje telo? Odpoveďou je plank, ktorý je síce mnohými nenávidený, ale za to je svojou efektivitou doslova nedostihnuteľný.

Čo je to plank?

Plankom sa rozumie statické cvičenie s vlastnou váhou. Pri jeho vykonávaní sa mení napätie vo svaloch, ale dĺžka sa na rozdiel nemení nijako. Počas cvičenia planku sa spevňujú nielen povrchové, ale aj vnútorné svaly čiže sa naozaj zapoja telo celok.

Nehovoríme však o cviku, ktorým sa by sa podporovalo iba chudnutie. Najmä sa tým spevnia svaly, a to nielen rukou a nohou, ale aj chrbtové a brušné svaly, ktoré je pomerne problematické trochu vytvarovať. Navyše sa tým zlepší aj celkové držanie tela, čo sa v súčasnej dobe, keď väčšina ľudí pracuje od počítača naozaj hodí.

Dokonca sa tvrdí, že pri každodennom cvičení planku dôjde k optickému predĺženiu postavy a zoštíhleniu tela ako celku. Ak je to naozaj tak, to už musíte vyskúšať sami.

Výsledky sa dostavujú veľmi rýchlo

Efektivita planku ide vidieť pomerne skoro. Aj keď je cvičenie na prvý pohľad veľmi jednoduché, pri treťom či štvrtom opakovaní človek cíti prakticky každý sval vo svojom tele. A výsledky? Tie na seba po takom vypätí nenechajú dlho čakať. Dokonca sa tvrdia, že sa ukážu už po desiatich dňoch, kedy budete tento cvik pravidelne opakovať.

Preto to vyskúšajte. Začínate v základnej pozícii na predlaktiach a prstoch na nohách. Ruky sú vždy na šírke ramien, nohy mierne rozkročené. Ramená by mali tvoriť deväťdesiatstupňový uhol, telo by malo byť v jednej priamke s hlavou. Pohľad ideálne smeruje dole, trup držíte rovno a neprehýbate sa v páse. Po dobu aspoň dvadsiatich sekúnd spevňujete všetky svaly vo svojom tele.