Okamžité ošetrenie alergika po bodnutí hmyzom

Stretnutie s bodným hmyzom je pre alergika nočnou morou. Ako postupovať a zaistiť, aby nedošlo k anafylaktickému šoku?

Konajte rýchlo

Ak vidíte, že niekoho bodla včela alebo osa, je lepšie prejsť na okamžité konanie. Najprv čo najrýchlejšie odstráňte zvyšok hmyzu z rany. To je najmä v prípade bodnutia včelou kľúčové. Keď osobe okamžite podáte lieky na alergiu a budete miesto vpichu ďalej ošetrovať, je veľká nádej, že nedôjde k vzniku anafylaktického šoku. Ten totiž dokáže človeku zatarasiť dýchacie cesty a následne sa pacient môže aj udusiť.

Pozor na dýchacie cesty

Keď viete, že sa jedná o alergika, alebo bol človek zasiahnutý do okolia dýchacích ciest, radšej ihneď volajte záchrannú službu. Medzitým miesto vpichu chlaďte ľadom alebo čímkoľvek mrazeným, alebo naň priložte cibuľu, poprípade tiež ocot. Došlo k zasiahnutiu jazyka alebo inej časti ústnej dutiny? Podajte pacientovi na cmúľanie kocku ľadu a zavolajte záchrannú službu.

Lieky na alergiu

Na bodnutie hmyzom sa podávajú najčastejšie kvapky obsahujúce antihistaminiká. Potom, čo ste už namiesto vpichu dostatočne dlho ošetrovali pomocou cibule alebo octu, môžete ho natrieť antihistaminikom v podobe masti alebo gélu.

Veľa silných alergikov má pri sebe EpiPen. Ide o sterilný roztok určený na okamžité podanie v prípade bodnutia hmyzom. Práve tento prípravok zabráni vzniku anafylaktického šoku alebo nadmernej alergickej reakcie po bodnutí hmyzom.

Stavte na kalcium

Kým príde lekárska záchranná služba, môžete ešte pacientovi podať šumivú tabletku kalcia 1000 mg, ktorú rozpustíte v pohári. Podanie vápnika opäť zmierňuje následky bodnutia hmyzom av mnohých prípadoch vedie k rýchlemu ustúpeniu ťažkostí.

Pokiaľ pozorujete, že aj napriek všetkému úsiliu sa stav pacienta zhoršuje, do príchodu záchrannej služby sa snažte zaistiť priechodnosť dýchacích ciest. Pacient môže vplyvom nadmernej reakcie tela na bodnutie hmyzom upadnúť do bezvedomia. Stále kontrolujte, či mu nezapadol jazyk.