Najkrajšia soľná baňa v Európe leží len dve hodiny od Ostravy

Viac ako tri stovky kilometrov chodieb leží pod obcou, ktorej meno je neodmysliteľne späté s ťažbou soli. V bani na vás čaká príjemných 15 stupňov Celzia. UNESCO si vybralo veľmi dobre, keď tento skvost zaradilo na svoj list svetového dedičstva.

Perla skrytá 135 metrov pod zemou

A ste tu. Soľná baňa Wieliczka sa nachádza len pár minút jazdy od Krakova. Už od roku 1978 sa miestna ťažba soli stala predmetom zapísania na list svetového dedičstva. Čo vlastne uvidíte? Priebeh ťažby soli, a to od čias stredovekých až po súčasnosť.

Tri kilometre zážitkov

Záleží na vás, akú trasu zvolíte. Celkovo na vás môžu čakať aj tri kilometre zážitkov. Zostúpite po schodoch do 64 metrov, neskôr sa ale dostanete až do hĺbky 135 metrov pod zemou. Pôvodné drevené konštrukcie, ťažobná technika, ale aj prekrásne pohľady na kaplnky aj jazierka so slanou vodou vo vás nechajú nezmazateľné zážitky. Nechýba ani socha pápeža. Z čoho je vyrobená asi nemusíme pripomínať. Ťažká práca ľudí aj koní bola v dobách minulých veľkou daňou za bohatstvo, ktoré nerast krajine priniesol.

Chcete svadobné veselie priamo v bani?

Chceli by ste zažiť netradičnú atmosféru pri koncerte klasickej hudby? Kúpte si lístok na niektorý z koncertov priamo v koncertnej sále s jedinečnou akustikou. Súčasne sa môžete tešiť aj na to, ako budú vaše pľúca dýchať čerstvý vzduch. V soľnej bani je nulová prítomnosť baktérií. Jazdí sa sem pravidelne liečiť alergici aj astmatici. V niektorej zo sál pod zemou je dokonca možné si zorganizovať vlastnú veselku. Čerstvý vzduch si asi počas svojho „áno“ nikto nedokáže predstaviť.

Takmer až do soľnej bane Wieliczka vás zavedie pohodlná diaľnica z Ostravy, ktorá vedie cez Katovice až do Krakova. Z diaľnice schádzate len malý kúsok od mestečka so soľnou baňou. Miesto je považované za najkrajšiu soľnú baňu v Európe.