Najčastejšie fóbie sú z pavúkov alebo výšok, ukázal prieskum

Ľudia môžu mať strach z celého radu vecí. Zatiaľ čo niekto sa bojí iba toho, že by prišiel o prácu alebo o rodinu, u iných sa ich strach týka konkrétnych vecí alebo pocitov. Napríklad vedeli ste, že existuje strach zo zlyhania? Je pomerne častý, dokonca patrí medzi najčastejšie fóbie, ktorými trpia ženy. Nedávny prieskum však zhrnul tie najčastejšie fóbie, ktorými trpíme ako spoločnosť všeobecne.

Strach z pavúkov alebo výšok dominuje

Výsledky nedávneho prieskumu odhalili, že spoločnosť má najväčší strach z pavúkov. Takzvaná arachnofóbia je naozaj veľmi častá, možno aj niekto z vašej rodiny sa s chorobou stretáva. Nie je to naozaj nič nevídané, ale skôr sa už táto fóbia stáva niečím bežným. Ľuďom naskakuje husia koža či obava, že im pavúk nejako ublíži v okamihu, keď ho iba uvidí.

Medzi ľuďmi prevláda aj panická hrôza z určitých zvierat, ktoré sa tiež inak hovorí zoofóbia. V dnešnej modernej dobe plnej sociálnych sietí sa tiež rozvíja strach zo sociálneho kontaktu čiže sociálna fóbia alebo strach z uzavretých priestorov čiže klaustrofóbia.

Nesmieme zabudnúť na akrofóbiu, čo je strach z výšok, ktorá je tiež pomerne rozvinutá medzi ľuďmi. K najčastejším fóbiám patrí okrem iného aj strach zo špiny (mysofóbia) alebo strach zo smrti (thanatofobie).

Strach môžu mať ľudia aj z oveľa bežnejších vecí

Zrýchlený srdcový tep, návaly tepla alebo naopak chladu, sucho v ústach, závraty, chvenie, strata kontroly alebo len obrovský strach, ktorý sa preženie ľudským telom – to sú klasické prejavy nejakej fóbie, ktorou človek trpí. Zmienené boli tie najčastejšie, avšak ľudia môžu pociťovať strach z ďaleko bežnejších vecí. Napríklad z uzavretých priestorov, kedy nejde o klasickú úzkosť, ktorú by zažíval v živote snáď každý.

Strach môže naskočiť aj zo zrkadiel alebo z vlastnej osoby. Fóbiu môže mať človek aj z možnosti byť pochovaný zaživa alebo z čísla 13. Nevídanou už nie je ani fóbia z tínedžerov alebo takzvaná lachanofóbia čiže strach zo zeleniny.