Dezinfekcia v domácnosti pomocou obyčajných surovín

Čistota v domácnosti je pre našu generáciu typická. Zatiaľ čo naše babičky neriešili sem tam nejakú tú špinu, dnes sa pozerá na každého, kto má doma trochu prevádzkový binec, ako na prasiatko. Čistota so sebou nesie aj potrebu dezinfekcie. Tú pritom vôbec nemusíte kupovať.

Žiadne drahé prostriedky na dezinfekciu

Potrebujete vyčistiť vaňu, podlahu alebo napríklad toaletu? V mnohých prípadoch okamžite siahame po účinnej dezinfekcii, ktorá by nás zbavila nepríjemných baktérií a vírusov. Priemyselne vyrábané čističe sú pritom často nepríjemné nielen svojou silnou vôňou, ale aj ich dráždivým účinkom na našu pokožku. Nezabudnite, že doma neustále dýchate aj splodiny, ktoré sa z reakcie dezinfekcie a čističov so špinou uvoľňujú. Nič moc, pozrite. Pritom je potrebné, aby bolo všetko umyté.

Kyslý prostriedok ako prvý

Ako prvé stačí, keď všetky povrchy umyjete kyslou vodou. Tá má pH menšie ako 7,5. Takto pripravenú vodu získate napríklad vlastným generátorom vodíkovej vody. Alkalickú vodu si ponechajte na pitie, kyslú používajte ako účinnú dezinfekciu. Keď povrchy umyjete touto vodou, nechajte ich chvíľu pôsobiť. Odporúča sa aspoň 15 minút. To ale nie je všetko.

Ideme na poriadnu špinu

Keď ste kyslou vodou už odstránili baktérie a vírusy, môžete sa pustiť aj do ďalšieho kroku. Teraz bude treba umyť nečistoty. Tu vám pomôže obyčajný kuchynský ocot. Najprv naneste na špinu trochu jedlej sódy, následne pokvapkajte octom. Vznikne vám reaktívna pena, ktorá sa postará o narušenie štruktúry nečistôt. Jedlá sóda a ocot sú tiež účinné čističe plesní. Keď použijete chemické prípravky, pleseň sa bude vracať. Po ošetrení octom a sódou máte izbu.

Najmä pre záhradné grily, priestory drezu alebo okolie varnej dosky sa vám bude hodiť obyčajná zmes octu, sódy a prostriedku na umývanie riadu. Vytvorí aktívnu penu, s ktorou vydezinfikujete celú plochu.