Dark akadémia. Čo to znamená v móde?

Tohtoročnému roku dominujú predovšetkým jasné a žiarivé farby. Nie každý sa ale v takýchto trendoch nájde. Ako úplný protiklad sa preto svetom šíri subkultúrny fenomén Dark Academia, ktorá oslavuje anglické univerzitné prostredie od 19. storočia do 40. rokov 20. storočia. Priaznivcov tohto štýlu spája záujem o literatúru, obdiv křeckej mytológii a túžba po poznaní. A rozhodne neplatí, že si tento trend môžu dovoliť iba mladí ľudia.

Ako už názov napovedá, farebná paleta tohto štýlu sa pohybuje skôr v tmavších odtieňoch. Zemité farby, tlmené odtiene hnedej a zelenej, čierna, ale aj elegantná tmavo modrá, biela a béžová farba nesmie chýbať. Vzor, ktorý trendu Dark Academia dominuje, sú bezpochyby kocky a káro. A aké kúsky nesmú vo vašej skrini chýbať?

Univerzálne a nadčasové kúsky

Tvídový blejzer sa dá nosiť na milión spôsobov. Môže byť oversized alebo vypasovaný presne na telo, nosiť ho môžete s vyhrnutými rukávmi aj elegantne upravený. Kombinovať ho môžete zrolákom, blúzkou a nohavicami alebo sukňou.

V každom príbehu Dark Academia nájdete aspoň jednu scénu odohrávajúcu sa za dažďa. V chladných dňoch vám preto nesmie chýbať vlnený kabát v dĺžke aspoň do polovice stehien. Dĺžka sa ale odvíja od toho, akou érou sa inšpirujete.

Ako postava zrománov si budete pripadať, pokiaľ tmavé oblečenie skombinujete bielou košeľou snaberanými volánikmi či klasickým golierom. Stávkou na istotu je spojenie košele s stvodovými nohavicami, romantického looku ale dosiahnete, ak cez košeľu navlečiete jednoduché ľanové šaty.

Čo je cieľom Dark Academia?

Cieľom Dark Academia je rodová neutrálnosť, avšak nebráni sa ani rýdzo ženským prvkom. Rolák s dlhou skladanou sukňou sa nemusíte báť vziať ani na rande alebo do práce. Elegantná a nadčasová kombinácia vás prenesie do temných univerzitných knižníc zminulého storočia.

Aby bol váš outfit kompletný, nezabudnite na topánky. Oxfordky, mokasíny alebo šnurovacie členkové topánky na podpätku v čiernej alebo hnedej farbe sú jasnou voľbou.