Pehy. Mení sa a svrbí. Čo s tým?

Pehy. Roztomilé, nenávidené, malé, veľké, tmavo, ikonické. Každý sa k nim stavia inak. Nikdy by sa ale nemali brať na ľahkú váhu a pravidelný dohľad odborníka je nevyhnutnosť. Sledujte sa a varovné signály riešte hneď.

Čistý štít

Drvivá väčšina detí sa rodí bez pieh. Nájdu sa síce výnimky, keď majú hneď po pôrode drobnú škvrnku na tele, ale väčšinou ide o odkaz na rodičov alebo starších pokolení. Je to niečo ako rodinné dedičstvo a vzácny odkaz.

Vo väčšom množstve sa ale pehy objavujú so značným oneskorením. Niekedy po pol roku, inokedy po troch rokoch. Skutočný boom ale zažívajú až s nástupom puberty, kedy v tele prebiehajú hormonálne ohňostroje, organizmus bojuje s mnohými zmenami a musí sa rýchlo prispôsobiť. Pre pehy je to ideálny čas na to, aby sa ukázali v plnej sile. Niekedy sa objaví len pár drobných bodiek, inokedy sa rozsypú po lícach a ramenách. Raz sú tmavé a pravidelné, druhýkrát nevýrazné a svetlo hrdzavé. Záleží na farebnom type dieťaťa, odtieni vlasov alebo očí.

Pozor na zmeny

Pehy nie sú bezúdržbové, treba ich sledovať a každú anomáliu hlásiť svojmu lekárovi, aby ich prezrel a zhodnotil, či je nutné vyrezanie alebo sa jedná o neškodnú bodku, ktorá sa len dočasne prebudila k životu.

Asymetria

Ak je peha nesúmerná, jedna polovica pehy výrazne prevyšuje druhú, vybieha medzi bežný „radius“, treba spozornieť. Veľkosť pehy by mala byť takmer nemenná, o asymetrii a neštandardnom tvare nehovoriac. Kontrola dermatoskopom nebolí a zaberie len pár minút. Nie je sa čoho báť a pre uistenie, že je všetko v poriadku, to určite stojí. Včasný zásah je pre úspešnú liečbu zásadný.

Obvod

Pehy mávajú okrúhly tvar. A bývajú ohraničené o niečo tmavšou linkou. Tak je to v poriadku a netreba sa znepokojovať. Akonáhle sa ale kraje začnú rozpíjať a splynú s pokožkou, vyhľadajte lekára. Môže ísť o melanóm a prírodná liečba je len podporný prostriedok, ako so zdravotnou komplikáciou bojovať.

Farba

Niekto má pehy tmavé na pomedzí hnedej a čiernej farby, ďalšie svetlé a nenápadné. Nejde ani tak o základný odtieň ako o premeny v čase. Akonáhle sa objavia na pehách škvrnky alebo zmena štruktúry a čierne bodky, nie je čo odkladať. Také zmeny pieh bývajú väčšinou nebezpečné.