Ako zariadiť malú detskú izbu?

Zariaďovať izbu pre malé dieťa je zábavná skúsenosť, ale aj veľká výzva, pokiaľ môžete operovať len s malým priestorom. Mal by dieťaťu poskytovať bezpečie, pokoj na učenie, miesto na hranie aj na stretávanie sa s kamarátmi a zároveň by mu mal vyhovovať niekoľko rokov. Či už zariaďujete kompletne novú izbu, alebo ju len renovujete, určite vám príde vhod niekoľko dobrých tipov.

Menej je viac

Malá detská izba by nemala byť preplnená nábytkom. Posteľ, stôl s pohodlnou stoličkou, skriňa a prípadne kreslo alebo sedací vak bohato stačí, dieťaťu zostane viac miesta na hranie a na jeho koníčky. Nepreháňajte to ani s dekoráciami a farbami, myslite na to, že dieťa porastie a jeho osobnosť sa bude formovať, rovnako ako jeho záujmy.

Vyťažte z každého kúsku izby maximum. Kúpte dieťaťu vyvýšenú posteľ, pod ktorou môžete umiestniť stôl alebo obľúbené hračky. Steny opatrite policami a zavesenými skrinkami, len pozor, aby na ne dieťa pohodlne dosiahlo. Či už vyberáte malý gauč, stolík alebo taburet, snažte sa, aby mal úložný priestor napríklad v podobe zásuviek. Hodiť sa bude aj skladací nábytok, napríklad stoličky, ktoré sa dajú ľahko rozložiť v prípade návštevy.

Voľte svetlé farby

Čím svetlejšia izba bude, tým lepšie. Svetlé farby priestor opticky zväčšia, zatiaľ čo tie tmavé ho zmenšia. Nič nepokazíte klasickú bielu, svetlo modrú, svetlo žltú alebo krémovú. Dobre poslúži aj tapeta so zvislými pruhmi. Pokiaľ chcete predsa len siahnuť po výraznejších farbách, kombinujte ich so svetlejšími odtieňmi.

Pokiaľ bude v jednej izbe sídliť viac detí, je rozmiestnenie ešte dôležitejšie. Najčastejšie používaným nábytkom sú poschodové postele, ktoré sa ale netešia veľkej priazni odborníkov, pretože dieťa dole sa môže cítiť stiesnene a dieťa hore dýcha prehriaty vzduch. Záleží ale na tom, aké vysoké sú stropy v izbe. O niečo lepšou voľbou sú výsuvné lôžka, kedy cez deň postele jednoducho zasuniete do seba.