Ako spoznáte, že vám chýba horčík a kde ho nájdete?

Ludské telo potrebuje veľa živín, aby každý deň správne fungovalo či fungovalo minimálne tak, ako má. Medzi nepostrádateľné živiny patrí okrem vápnika tiež horčík, ktorý je pre ľudské telo nepostrádateľný. Jeho nedostatok sa prejavuje rôzne, existujú symptómy, ktoré poukazujú na to, že horčík vášmu telu chýba. Poradíme vám, ako horčík vo svojom tele objaviť a ako ho následne doplniť. Prezradíme vám, v akých potravinách sa nachádza a aké potraviny by teda mali byť súčasťou vášho každodenného jedálnička. 

Ako sme spomenuli, telo k svojmu dennému fungovaniu potrebuje veľa látok, ktoré mu musíme poskytovať a dávať v takom množstve, v akom živiny telo potrebuje. Ako sme tiež spomenuli, horčík je jednou z nevyhnutných živín, bez ktorej by sme sa nezaobišli. Viete, ako spoznáte deficit horčíka a kde ho prípadne nájdete? 

Ako spoznáte, že vám chýba horčík? 

Začína to svalovými kŕčmi, únavou, migrénami a končí to depresiou. Takto je možné do jednej vety zhrnúť všetky príznaky, ktoré upozorňujú na horčíkový deficit. Nutričné špecialisti upozorňujú najmä na svalové kŕče, ktoré sú najčastejšie v ramenách, ale aj v nohách. Vďaka svalovým kŕčom by si dostatok horčíka mali strážiť najmä vrcholoví športovci, ktorí si chcú udržať svoje športové výkony. 

K ďalším príznakom horčíkového deficitu patrí predovšetkým vyčerpania, strata energie alebo tiež nižšiu schopnosť koncentrácie. Typickým príznakom je tiež ranná únava, ktorá nastupuje ihneď po prebudení. 

Kde sa horčík nachádza? 

Samozrejme nedostatok horčíka nie je niečo, s čím nejde nič robiť. S nedostatkom horčíka môžete bojovať, môžete ho doplniť konzumáciou ovocia, zeleniny (konkrétne konzumáciou brokolice alebo špenáte či artičokov), najviac horčíka sa však nachádza v orieškoch, v semienkach alebo prípadne v strukovinách. Horčík prekvapivo obsahuje aj vysokopercentný čokoláda alebo pražená káva.