Ako sa správne starať o nové topánky

Nedávno ste si kúpili nové topánky, ktoré vám perfektne sadnú, a chcete, aby vám v ako novom stave vydržali čo najdlhšie? Potom by ste sa o ne mali poriadne starať. Topánky ako také potrebujú pravidelnú starostlivosť a mali by ste im starostlivosť poskytnúť, inak vám vypovie službu skôr, než aká je ich plánovaná životnosť. Aby ste sa o svoje nové topánky nestarali zle, poradíme vám, ako na starostlivosť o zbrusu novú obuv, ktorú ste si spestrili svoju doterajšiu zbierku.

Ako sa správne starať o topánky

Najväčšia pozornosť je potrebné klásť na mokré topánky, ktoré vyžadujú špeciálne zaobchádzanie. Najmä s mokrými koženými topánkami musí byť správne zaobchádzať. Aby sa koža nijako nedeformovala, musí topánky schnúť pri izbovej teplote, preto je zásadne nedávajte na kúrenie alebo na podobné vyhriata miesta. Tým by ste topánku naozaj zničili.

Odborníci tiež odporúčajú pravidelne z topánok vyberať stielky, ktoré potrebujú prevetrať, aj keď si to mnoho ľudí neuvedomuje. Najmä, ak sú topánky mokré, vybrať stielku je naozaj potrebné.

O topánky riadne starajte

Aby vám topánky vydržali čo najdlhšie ako nové, mali by ste sa o ne správne a riadne starať. Ideálne je dvakrát týždenne utrite mäkkou handričkou v teplej vode, avšak handričku poriadne potom vyžmýkajte. Nepoužívajte nikdy žiadne agresívne umývacie prostriedky, ktoré by topánkam mohli len ublížiť. Topánky po takejto starostlivosti vypchajte novinami a sušte opäť pri izbovej teplote, hlavne nie pod radiátorom alebo u kúrenie!

Kožené topánky je potrebné po každom uschnutí natrieť voskom, na semiš sa používa ľahký krém, ktorý možno kúpiť v každom sklepe s obuvou.

Starať musíte aj o podpätky

Máte obuv s podpätkami? Potom pamätajte tiež na ne. Podpätky sa musí pravidelne vymieňať, najmä ak sú otrhané alebo ošľapané. Podpätky ako také sú vizitkou ženy, ktorá ich nosí. Pokiaľ nebudú pekne vyzerajúce, neurobíte zrovna dobrý dojem.