Ako sa obliecť do Národného divadla v Prahe?

Obliecť sa do divadla, to nie je nič ľahké. Divadlo je kultúrna inštitúcia, človek sa do nej nemôže obliecť tak, ako chodí bežne. Síce to v mnohých divadlách nerieši, ale je to len predsa akési nepísané pravidlo, že sa do divadiel a podobných kultúrnych inštitúcií chodí v slušnom oblečení. Ak sa budete nachádzať v Prahe, pravdepodobne vás zarazí, že vo väčšine pražských scénach sa moc nerieši, čo majú ľudia na sebe. Teda výnimku tvoria jedno jediné divadlo, a to je rovno to Národné divadlo v Prahe.

Ak si kúpite vstupenku do Národného divadla Praha, treba sa na ňu poriadne pozrieť. Zozadu vstupenky je totiž napísané, že sa nepatrí prísť v neadekvátnym oblečení, že slušné oblečenie je neoddeliteľnou súčasťou každého diváka. Treba to vypočuť, neraz sa stalo, že bol človek vyhodený, pokiaľ nebol vhodne oblečený. To, že mal kúpenú vstupenku, mu práve dvakrát nepomohlo, bohužiaľ.

V súčasnej dobe sa síce na obliekanie nehľadí tak prísnym okom, ale stále je vyžadované, aby mal človek vhodné oblečenie. Prezraďme si preto, ako sa do takého Národného divadla v Prahe obliecť.

Oblečenie pre ňu

Dámy majú, z čoho vyberať. Odporúčame voliť rozhodne pančucháče alebo silonky, ak zvolíte kratšie šaty alebo sukňu. Nepatrí sa ísť s holými nohami. Rovnako tak sa nesluší vziať si minišaty alebo príliš krátke sukne, spoločensky akceptovaná dĺžka je minimálne do polovice stehien.

Šiat alebo sukní sa ženy vo všeobecnosti nemusia báť, pokiaľ teda nie sú moc nedbalé, takzvane moc „free“. Na nohy rozhodne spoločenskú obuv, ako sú lodičky, elegantné sandálky na podpätku, prípadne mokasíny alebo baleríny, ak nie ste fanúšikom podpätkov.

Oblečenie pre neho

Páni majú výber trochu jednoduchšie, nemajú toho totiž toľko na výber. Ideálne je vziať si spoločenské nohavice, samozrejme oblek nie je vôbec na škodu. Ak však zvolíte spoločenské nohavice, voľte k tomu košeľu jednej farby, vkusný opasok, tiež hodinky a poltopánky. Pamätajte, moderné výstrelky v podobe mokasín, kvôli ktorým trčia kúsok nohy von, to do pražského Národného divadla naozaj nepatrí.

Sakom sa naozaj nikdy nič nepokazí, dokonca sa nebojte dať si pod sako obyčajné jednofarebné tričko, avšak držte sa toho, že na to zvolíte poltopánky a vkusné nohavice.