Budete sa dámy vydávať? Nechajte vydražiť svoj podväzok

Svadobný deň je spojený s rituálmi, ktoré majú novomanželskému páru zabezpečiť lásku, šťastie a dostatok peňazí po celý život. Pozrime sa teraz na jednu svadobnú oslavu. „Budeme dražiť nevestin podväzok,“ vyhlási veselo ženích. „Dám tisíc korún, kto dá viac?“ Vykríkne do húfu svadobčanov, ktorý sa zhromaždil okolo nevesty.

Najvyššia ponuka víťazí

V tom si niekto dovolí zapochybovať, či nevesta vôbec nejaký podväzok má. Tá nezaváha a ľahko poodhalí nohu nad kolenom, aby sa o tom svadobčania mohol presvedčiť. Pod jej šaty sa skutočne ukrýva modrý podväzok. Dražba pokračuje a hostia sa prekrikujú s ponukami. Nevesta si niečo šepne so ženíchom a ten prehlási: „Víťaz môže podväzok zložiť z nôh nevesty.“ Všeobecné veselí vrcholí a hostia javí o dražbu stále väčší záujem. Suma sa medzitým vyšplhá na osem tisíc korún. Nikto už nechce prihadzovať ďalej, a tak dražiteľ-ženích odklepne výsledok držiteľovi najvyššej ponuky. Ten potom venuje peniaze neveste a na oplátku môže podväzok odopnúť. Hrdo sa ujme svojej úlohy a za všeobecného smiechu svadobčanov potom neveste svoju korisť v podobe intímneho kúsku bielizne môže, ale nemusí vrátiť.

Modrá znamená vernosť, hádzanie privolá ďalšie veselicu

Ideálne je, ak má nevestin podväzok modrú farbu. Podľa tradície by nevesta vo svoj veľký deň mala mať na sebe niečo modré. Lásku, vernosť a dlhý život jej zaistí práve modrá farba, ktorá sa predtým považovala tiež za symbol nevestinej čistoty. Cieľom tradície dražby a vyberanie nevestinho podväzku je získať pre novomanželov peniaze do začiatku. Preto si nevesta podväzok vo svadobný deň oblieka, aj keď v dnešnej dobe už nemá svoj praktický účel a je len pre ozdobu. Okrem dražby sa s podväzkom spája aj ďalšie veselý zvyk. Preto nevadí, ak má žena podväzkov viac. Ženích dostane za úlohu odopnúť podväzok bez pomoci rúk. Môže použiť napríklad zuby … Keď sa mu to za hojného smiechu a povzbudzovanie ostatných povedie, hodí ho medzi slobodných mužov. Kto ho chytí, bude sa budúci rok ženiť.