Ako namiešať modrú farbu?

Modrá farba má bezpochyby v interiéri svoje miesto. Má totiž upokojujúci efekt, preto sa na ňu vsádza hlavne v spálňach, kde sa pokojné odtiene vyžadujú pre kvalitný a ničím nerušený spánok. Aby ste však mohli vymaľovať múry interiéru týmto tónom, ponúka sa otázka, ako namiešať modrú farbu? Aj keď si možno kúpiť konkrétnu farbu, niekedy nie je práve podľa našich predstáv a aspoň drobná úprava odtieňa bude potrebná.

Základná farba farebného kruhu

Na úvod stojí za to si modrú farbu trochu predstaviť. Už bolo spomenuté, že modrá farba má upokojujúci efekt, aj preto sa na ňu vsádza v spálňach. Vedeli ste ale, že je jednou zo základných farieb takzvaného farebného kruhu? Hovoríme o jednej z primárnych farieb, medzi ktoré sa ďalej radí aj žltá a červená.

Potom existujú aj takzvané sekundárne farby, ktoré vznikajú zmiešaním primárnych farieb. Napríklad fialová vzniká z modrej a červenej alebo sem patrí aj zelená, ktorá zase vzniká spojením modrej a žltej.

Ako namiešať modrú farbu?

Modrá farba spoločne so zelenou patrí medzi takzvané studené farby. Ich kontrastom sú farby teplé, kam sa zase radí žltá, oranžová alebo červená farba. Poďme si však prezradiť, ako namiešať modrú farbu, ktorá si určite nájde svoju cestu nielen do spální.

Modrú farbu je možné stmaviť tým, že sa do farby pridajú dve kvapky červené a jedna kvapka žltej. Tyrkysový odtieň zase namiešate tým, že k modrej pridáte trochu žltej, prípadne budete primiešavať bielu farbu (vďaka bielej farbe bude výsledný odtieň svetlejší).

Trendom je však aj takzvaná atramentová modrá farba, ktorá sa dá namiešať tým, že do pripraveného odtieňa primiešate trochu červenej. Podľa sýtosti pridávate bielu či šedú a ľahko tak namiešate odtieň ladiaci napríklad k svetlému drevu.

Ľadovo modrú zase namiešate tým, že pridáte trochu viac bielej. Vzniknutý odtieň bude veľmi ľahký, vzdušný a bude pekne odrážať svetlo.