Podľa štúdie sme bez podprsenky zdravší

Pandémia zamiešala kartami ak mnohým obmedzeniam sa opäť nútime len veľmi neradi. Počas pandemických mesiacov sme si napríklad odvykli nosiť doma podprsenku. A bolo nám skvele. Podľa vedcov by sme v tom mali pokračovať.

Len uhol pohľadu

Kto má patent na to, aby určoval, čo je vhodné a čo nie? Móda sa neustále premieňa, vrátane podoby kúskov spodnej bielizne. Nová štúdia teraz ukazuje, že žiadna bielizeň je ideálna bielizeň.

Že by končila doba, kedy sme po celom dni čakali na to, až sa konečne doma budeme môcť vyzliecť z tesnej kazajky? Možno to tak vyzerá.

Veď stále ide len o uhol pohľadu na to, čo je správne a čo nie. My teda vyhlasujeme nosenie podprsenky za nesprávne. Kto sa pridá?

Kostice, push-up, korzety

Už toho bolo dosť. Niekedy sa v nich dokonca zle dýcha. O voľnom pohybe nemôže byť ani reč. A pokiaľ nie sú šité na mieru, je potrebné podprsenky počas dňa rôzne upravovať a nastavovať, aby svoju funkciu reprezentatívne plnili.

Našťastie sa v poslednej dobe objavili bralettky a športové topy, s ktorými sa dá existovať. Dobre strihaný crop top nahradí podprsenku úplne spoľahlivo.

Lepšie zdravie bez podprsenky

Podľa Heidi Lehmann, návrhárky vo Vibrant Body Company, môže u mnohých žien viesť nosenie podprsenky k bolestiam chrbta alebo hrudníka. Nemusí pritom zďaleka ísť len o majiteľky bujnejších vnád.

Štúdia, ktorú v roku 2000 uskutočnil Národný inštitút pre zdravie, ukázala nebezpečenstvo tlaku spôsobeného nosením bielizne. Jeho vplyv je taký veľký, že dokáže narušiť spánkový aj prirodzený denný režim. Bez podprsenky to skrátka je oveľa lepšie.

Ďalšia štúdia, tentoraz z roku 2008, ukazuje na to, že väčšina žien, teda konkrétne 70 percent, nosí spodnú bielizeň, ktorá je im príliš úzka. Odporúča sa teda úplne vynechať bielizeň s kosticami. Niektoré štúdie naznačujú, že ženy, ktoré nenosia úplné podprsenky, majú nižšie riziko vzniku rakoviny prsníka.