Zásady prvej pomoci pri otrave hubami

Keďže už ani v lesoch nenájdeme zvyšky snehu, môžeme sa tešiť na prvú hubovú nádielku. Pokiaľ začne pršať, hneď sa vydajte do lesov, pretože práve po daždi rastie najviac húb, z ktorých si možno urobiť vynikajúci obed. So sebou si však vezmite atlas húb, aby ste náhodou nedali do svojho košíčka jedovatú špongiu, ktorá by vám mohla spôsobiť otravu. Samozrejme taký atlas húb je možné si stiahnuť do mobilného telefónu, aplikácia vám sama povie, čo vidíte za špongiu a či sa jej oplatí vziať si domov. Pokiaľ si však s nejakou hubou nebudete vedieť rady, radšej ju nechajte v lese, otrava hubami naozaj nie je nič príjemné. Keď už sme pri otrave hubami, viete, aké sú zásady prvej pomoci?

K najjedovatejším hubám patria jednoznačne muchotrávky, a to konkrétne muchotrávka hľuzovitá, ktorá sa tiež prezýva muchotrávka zelená, ktorá je snáď tou najviac nebezpečnou hubou nachádzajúcou sa v Českej republike. Často sa bohužiaľ zamieňa so šampiňónom, avšak na rozdiel od šampiňónu muchotrávka zelená spôsobuje poškodenie obličiek a pečene. Jedovatá je tiež muchotrávka tigrovaná, ktorú si hubári zamieňajú s masákom alebo bedlou. Pozor si ale dajte aj na pavučinca plyšového, otrava touto hubou sa prejavuje bolesťou chrbta a zažívacími problémami.

Zásady prvej pomoci

  • Pokiaľ je pacient pri vedomí, teda nie je tu riziko, že by vdýchol zvratky, pokúste sa vyvolávať zvracanie, ako to len pôjde. Vyplatí sa časť zvratkov dať do igelitového vrecka na rozbor.
  • Pomôcť môže päť až desať tabliet aktívneho uhlia, ktoré sa rozdrvia vo väčšom množstve vody.
  • Samozrejme okamžitý prevoz do nemocnice je nutnosť. Prípadne volajte záchranku a aj naďalej sa pokúšajte vyvolať zvracanie.
  • V prípade, že otrava nie je nijako akútna, ale vyskytujú sa príznaky, môžete kontaktovať aj Toxikológia informačné stredisko, ktoré prezradí, čo ďalej.