Aké oriešky jesť, pretože prospievajú zdraviu?

Sme to, čo jeme. Takto bol nazvaný televízny program zameriavajúce sa na zdravé stravovanie a na takzvané telesnej premeny. Síce sa už nevysiela, avšak názov relácie si pamätáme dodnes. Veď je to pravdivá veta, ktorú by sme mali mať neustále na pamäti. To, čo jete, výrazne ovplyvňuje aj vaše zdravie. Namiesto škodlivých hamburgerov a hranoliek odporúčame konzumovať skôr oriešky alebo semienka, ktoré sú telu prospešná.

Lenže takých semienok a orieškov je veľa druhov. Aké konkrétne oriešky a semienka prospievajú ľudskému zdraviu? Aké konkrétne konzumovať, aby sme sa cítili lepšie?

Vlašské orechy

Mnohí ľudia si myslia, že vlašské oriešky sú obyčajné, avšak je pravdou, že majú neobyčajné účinky na ľudské zdravie. Taký vlašský orech, ktorého pôvodom je strednej Ázie, je jedným z najviac koncentrovaných zdrojov živín. Radí sa medzi takzvané superpotraviny, vnútri neho nájdeme vitamíny B, zinok, tiež mangán či meď.

Arašidy

Takzvané búrske oriešky poznáme skôr pod názvom „arašidy“. Aj tie majú telu prospešné látky, aj tie prospievajú nášmu zdraviu. Búrske oriešky obsahujú vitamín B, tiež hromadu horčíka, ďalej zinok, vápnik a okrem iného aj fosfor či prírodný antioxidant resveratrol. Arašidy čiže tiež arašidmi predchádza degeneráciu mozgu, spomaľujú proces starnutia, navyše chráni bunky a orgány v tele.

Mandle

Mandle sú tiež označované za superpotravinu, ostatne ako skoro všetky oriešky. Do zdravej výživy patrí naozaj už od nepamäti. Obsahujú veľké množstvo vitamínu E, tiež obsahujú vápnik a fosfor. Pomáhajú pri regulácii váhy, navyše upravujú krvný tlak alebo predchádza ochorenie menom cukrovka.

Pistácie

Ďalším zdraviu prospešným orieškom je pistácie, ktorú však konzumujte v nesolené prevedení. Pistácie obsahujú veľké množstvo vitamínov, navyše pomáhajú pri chudokrvnosti, redukujú množstvo nebezpečného cholesterolu v krvi.