Čo robiť, keď akné nie a nie zmiznúť?

Skúšali ste všemožné spôsoby ako sa zbaviť akné, no želaný výsledok sa nedostavil? Nezúfajte. Ak si chcete rozjasniť pokožku, pravdepodobne budete musieť spraviť nejaké zmeny. Pripravili sme pre vás zopár tipov, ktoré vám pomôžu začať.

Dajte liečbe čas

Kým liečba akné zaúčinkuje, môže to trvať aj 4 či viac týždňov; za predpokladu, že budete používať rovnaký liečebný prostriedok. Meniť prípravky na liečbu akné po pár dňoch sa môže javiť ako užitočný prístup, no v skutočnosti to môže akurát zhoršiť priebeh akné. Ak liečba funguje, prvé výsledky by sa mali dostaviť behom 4 až 6 týždňov, celkové zlepšenie prichádza po 2 až 3 mesiacoch.

Odhaľte príčinu

Príčinou vzniku akné môžu byť baktérie, upchaté póry, príliš mastná pleť či zápalový proces. Ak po 4 až 6 týždňoch nebadáte zlepšenie stavu vašej pleti, pridajte do svojej liečebnej rutiny ďalší produkt na liečbu akné. Mal by však obsahovať iné účinné látky ako produkt, ktorý ste použili ako prvý.

akné

Dodržiavajte hygienické zásady

Pokožka náchylná na vznik akné sa vyznačuje zvýšenou citlivosťou, preto jej treba dopriať akurátnu starostlivosť a hygienu. Avšak nadmerné umývanie pokožky môže vyvolať dráždivé prejavy a zhoršenie akné. Ak chcete pri liečbe akné dosiahnuť najlepšie výsledky, odporúča sa umývať pokožku nie častejšie ako ráno a večer a vždy po spotení.

Vyvarujte sa agresívnej hygieny

Pokožku zasiahnutú akné netreba drhnúť, je to nežiaduce. Ak je pokožka mastná alebo špinavá, môžete byť v pokušení poriadne ju vyumývať. Pozor! Príliš drsný prístup (napr. šúchanie drsným uterákom) stav pokožky akurát zhorší, o stave akné nehovoriac. Odporúča sa používať krémy na akné a špeciálnu kozmetiku, ktorá neupcháva póry.

akné

Čo akné škodí?

Vyvarujte sa dotýkaniu, vytláčaniu a škriabaniu akné. Tieto činnosti sa síce môžu javiť ako najrýchlejší spôsob ako sa akné zbaviť, opak je však pravdou. Zakaždým, ako sa akné dotknete, ako sa ho budete pokúšať prasknúť či zoškriabať, môžete stav ochorenia zhoršiť.

Nezanedbávajte starostlivosť o textílie

Ak hľadáte spôsob ako sa zbaviť akné, mali by ste svoju pozornosť venovať aj veciam, ktoré sa vašej pokožky bezprostredne dotýkajú. Máme na mysli obliečky, klobúky či plachty na posteľ, kde sa môžu hromadiť odumreté kožné bunky, baktérie a rôzne nečistoty. Práve tie môžu upchávať póry a to nechcete. Najmä posteľnú bielizeň treba pravidelne a pomerne často meniť – plachty každý týždeň, obliečky na vankúš aj dva-trikrát do týždňa.

Rady odborníka na nezaplatenie

Uvedené rady a odporúčania môžu pomôcť, no nie sú univerzálnym riešením problémov s akné. Niektoré prípady si vyžadujú odborný zásah dermatológa, ktorý nastaví liečebný proces na mieru každého pacienta. Moderná medicína dokáže hotové zázraky – to by bolo, aby si neporadila aj s vašim akné!