4 tipy pre prakticky zariadenú záhradu

Záhrada môže byť zdrojom obživy pre celú rodinu i miestom odpočinku. Keď sa budete snažiť, aby bola zariadená účelne, ušetríte si čas s jej údržbou.

Záhony, ku ktorým sa nemusíte ohýbať

Ochrániť plodiny pred nenechavými slimákmi, alebo si jednoducho len zaistiť pohodlné zahradničení. To sú najčastejšie dôvody, prečo si dnes ľudia kupujú betónový vyvýšený záhon. Môžete ho umiestniť úplne kamkoľvek, navyše sa dá zohnať aj vimitáciu dreva. Na prvý pohľad tak nikto nespozná, že sa vaša okrasa po niekoľkých rokoch nerozpadne, ako sa bohužiaľ stáva pri drevených záhonoch. Betónový vyvýšený záhon je preto tiež úsporný. Vydrží po dlhé dekády stále nezmenený.

Kôlnička na náradie nesmie chýbať?

Väčšina z nich si pre svoju záhradu predstavuje iba základné typy náradia. Postupom času ale zistíte, že si prajete uľahčiť si prácu. Budete tak zrejme mať robotickú kosačku na trávu, strunovú kosačku, ale aj množstvo drobných kúskov náradia. Do garáže sa vám síce možno zmestia, ale musíte neustále chodiť pre hnojivo, motyčky, alebo pre semienka do garáže. Kôlnička na náradie, v ktorej budú kanvy aj hrantíky, sa vždy hodí.

Niektoré plodiny sa milujú

Až budete plánovať, čo a kde bude rásť, zistite si základné informácie o plodinách, ktoré sa vzájomne dopĺňajú. Budú lepšie prospievať, mať väčšie výnosy, aj sa lepšie chrániť proti škodcom. Napríklad do skleníka, kde pestujete paradajky, pridajte vždy niekoľko rastlín aksamitníka. Afrikánov odpudzujú komáre, ale aj mnohých škodcov. Mrkvy sejte do blízkosti patizónu a karfiolu.

Užite si záhradu aj večer

Keď sa dobre oblečiete, môžete si krásu záhrady užívať aj vo večerných hodinách, a to po celý rok. Je dobré si vyznačiť cestičku napríklad pomocou solárnych svietidiel. Umiestnite do záhrady pohodlnú lavičku, na ktorú si budete môcť prísť pozorovať hviezdy kedykoľvek sa vám zachce. Napríklad v spacáku.

Už sa tešíte na svoju oázu pokoja aj zdroj zdravých dobrôt?