Neznalosť zákonných povinností neospravedlňuje, alebo ako chybujeme, keď predávame nehnuteľnosť

Pri predaji nehnuteľnosti sa snažíme o to, aby sme čo najskôr, najrýchlejšie a za čo najväčšie peniaze predali majetok, ktorý už dlho držíme vo svojom vlastníctve. Lenže nie vždy ide všetko podľa plánu. Zatiaľ čo niekedy musíme ísť cestou nižšieho zisku a rýchleho predaja (v takom prípade volíme výkup nehnuteľností), inokedy je nehnuteľnosť zase veľmi dlho súčasťou inzertného portálu, ale nakoniec to treba stojí po stránke ziskovosti za to. Či už sa nakoniec naplní ten či onen scenár, dajte si pozor hlavne na vaše zákonné povinnosti.

Neznalosť neospravedlňuje

Zákon nás obmedzuje, respektíve riadi v mnohých životných situáciách. A predaj nehnuteľnosti nie je výnimkou. Pokiaľ sa rozhodnete k tomuto kroku, mali by ste sa so svojimi zákonnými povinnosťami dostatočne dobre zoznámiť. Napríklad si dajte pozor na preukaz energetickej náročnosti budovy (inak riskujete pokutu až sto tisíc korún), ďalej musíte odovzdať napríklad stavebnú dokumentáciu k domu budúcemu kupujúcemu. A takých povinností je ďaleko, oveľa viac.

Pokiaľ si však dopredu nezistíte, aké sú vaše povinnosti, respektíve pokiaľ nesplníte všetko, čo vám zákon ukladá, hrozia vám naozaj vysoké pokuty, ktoré môžu výsledný zisk z predaja nehnuteľnosti razantne skrúhnuť.

Pozor na dane

V tejto oblasti sa veľmi často menia podmienky. Dane sú skrátka tým, čo sa oplatí v súvislosti s predajom (alebo kúpou) nehnuteľnosti ustavične sledovať. Práve nezaplatenie daní môže vyvrcholiť vo veľké problémy so súdmi a štátom, čo si pravdepodobne nikto nepraje.

Aktuálne je stále v hre oslobodenie nehnuteľnosti od dane z príjmu. Poplatky za nehnuteľnosť ako takú sa však hradiť musia. Kto ju však nakoniec zaplatiť má, to je teraz otázkou, ktorú si musí kupujúci alebo predávajúci zistiť ešte pred uskutočnením predaja. Nech nie je nemilo zaskočený.

Predaje nehnuteľností môžu byť aj jednoduché

Pokiaľ sa chcete vyhnúť zákonným problémom a čiernym scenárom, ktoré by súviseli s nedodržaním zákonných povinností, výkup bytu či domu prichádza skrátka a dobre vhod. Navyše je predaj nehnuteľnosti veľmi rýchly, peniaze sú vyplácané na ruku a možné negatívne scenáre sú razom zmetené zo stola.