Návod, ako si postaviť nábytok z paliet

Zháňate naozaj štýlový nábytok, ktorý by zdobil vašu záhradu, pergolu alebo altánok? Nemusíte kupovať predražený set z obchodov ponúkajúcich nábytok a bytové doplnky. Vyrobiť si ho môžete sami, a to iba z pale. Takzvaný paletový nábytok sa stal doslova trendom v posledných rokoch, čomu sa nemožno diviť. Nielen, že sa základný materiál dobre (a lacno) zháňa, ale aj jeho následná údržba nie je príliš zložitá. A samotné montovanie jednotlivých kusov je taktiež záležitosťou chvíľky.

Pokiaľ sa rozhodnete vyrobiť si nábytok doma, mali by ste mať po ruke niekoľko druhov náradia. Konkrétne dláto, skrutkovač, uhlovú brúsku a tiež plochý štetec s nejakou farbou, ktorá sa vám do priestoru hodí. Skrutky, uholník, lak a prípadne kolieska (ak chcete mať nábytok pojazdný) sa vám tiež budú hodiť.

Že už máte všetko potrebné po ruke? Je načase sa pustiť do práce!

Najskôr si obrúste palety

Či už sa pustíte do výroby sedenia z paliet alebo si z nich budete chcieť zložiť stôl, vždy musíte mať palety obrúsené. Nikto nemá rád, keď sa mu do ruky zaryje trieska. V ideálnom prípade by mali byť palety taktiež nafarbené a nalakované, čo vám ušetrí prácu neskôr.

Sedenie z paliet ľahké ako facka

Vo väčšine prípadov sa z paliet vyrába sedenie. Kreslo alebo lavičku vyrobíte ľahko, a to tým, že pevne priskrutkujete k sebe minimálne tri palety. Zaistíte tým to, že podsedák nebude kĺzať alebo sa rozbiehať. Potom k tomuto celku priskrutkujete operadlo, ktoré bude tvorené jednou paletou.

Aby bolo zaistené dostatočne pohodlné sedenie, takto vyrobený nábytok vystelte podsedáky alebo príjemnými, pohodlnými vankúšmi.

Aj stôl si z paliet môžete vyrobiť

Tiež si možno vyrobiť stôl, ktorý je opäť veľmi ľahký na výrobu. Stačí si spojiť dve až štyri palety k sebe (záleží na tom, aký chcete mať stôl vysoký) a voalá – stôl máte hotový. Aby bol pojazdným prvkom domácnosti, priskrutkujte k nemu aj kolieska. Manipulácia s ním potom bude naozaj veľmi jednoduchá.