V Česku sa objavil záškrt. Ako sa prejavuje?

Po dvadsiatich siedmich rokoch sa v Česku objavil záškrt. Žena z Vysočiny ochorela na túto chorobu, ktorá bola u nás považovaná za odstránenú. Ako sa záškrt prejavuje?

Vážne infekčné ochorenie

Záškrt postihuje horné dýchacie cesty. Túto chorobu niekedy pramene označujú ako diftériu a považuje sa za vážne infekčné ochorenie. Neliečený záškrt môže viesť k vzniku komplikácií, ktoré môžu v krajnom prípade znamenať aj smrť pacienta. Corynebacterium diphteriae sa v našej krajine dlho nevyskytovala. Teraz sa choroba objavila u ženy z Vysočiny.

Plošné očkovanie chorobu v Česku vykorenilo

Plošné očkovanie môže za to, že sa táto choroba už veľmi dlho nevyskytovala. V Európe sa jedná o jednotky prípadov. V deväťdesiatych rokoch sa ale táto choroba hojne vyskytovala v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Záškrt sa objavuje aj v Ázii, Latinskej Amerike alebo Afrike.

Prenos pomocou kvapôčok

Záškrt sa v Česku objavil po 27 rokoch, keď pacientka z Vysočiny vyhľadala lekársku starostlivosť a musela byť hospitalizovaná. Je možné, že k prenosu na pacientku došlo z domáceho zvieraťa. Infekcia sa šíri pomocou kvapôčok, a to kontaktom s bacilonosičom – tým môže byť človek alebo zviera. K nákaze môže dôjsť aj pri kontakte s kontaminovanými predmetmi.

Sťažené dýchanie aj prehĺtanie

Záškrt sa prejavuje zvýšenou teplotou, zimnicou, ale aj bolesťou v krku. Často sa tiež objavuje nechutenstvo. Toxín, ktorý baktérie vylučuje, v priestore nosohltana a krku spôsobuje šedivé alebo belavé povlaky. Následne sa pacientovi horšie dýcha aj prehĺta. Obliečky niekedy môžu byť také silné, že priamo upchajú horné dýchacie cesty, čo vedie k fatálnym dôsledkom.

Napadnutie srdca a nervov

Toxín, ktorý baktérie vylučujú, môže v niektorých prípadoch spôsobiť poruchu srdcového rytmu. To môže mať za následok srdcové zlyhanie. Pri postihnutí nervovej sústavy sa môže vyskytnúť ochrnutie. Za všetko môžu toxíny, ktoré baktérie vylučujú. Ich koncentrácia je zásadná.

Smrtnosť záškrtu je desať percent, u malých detí je smrteľnosť až dvadsať percent.