Ako vyzerajú abstinenčné príznaky nikotínu

Užívateľov tabakových výrobkov je u nás aj napriek všetkým reštrikciám stále veľký počet. Vzhľadom na to, že sa však jedná o vysoko škodlivý zlozvyk, mnohí sa pokúšajú s každodenným zapaľovaním prestať. Nikotín ale spôsobuje závislosť, ktorá je podľa odborníkov chronickým ochorením patriacim medzi drogové závislosti. Radikálne skončiť teda nie je vôbec nič jednoduché, a preto sa väčšina k svojmu obľúbenému rituálu po pár dňoch opäť vráti.

Odvykanie je náročný proces

U každého, kto je na nikotíne závislý, sa pri odvykaní totiž začnú z jeho nedostatku prejavovať rôzne abstinenčné príznaky. Ich miera je veľmi individuálna a záleží na mnohých faktoroch. Zatiaľ čo niekto nemusí pociťovať takmer nič, iní sa môžu poriadne potrápiť. Doba trvania sa uvádza v rozmedzí dvoch týždňov až troch mesiacov, pričom v prvých týždňoch bývajú najhoršie. Medzi najčastejšími abstinenčnými príznakmi sa uvádza:

  • neovládateľná túžba po nikotíne,
  • úzkosť až depresia,
  • podráždenosť,
  • neschopnosť sa sústrediť či odpočívať,
  • netrpezlivosť,
  • nespavosť,
  • zvýšená chuť do jedla,
  • priberanie na váhe.

Čo môže v boji pomôcť?

Podľa prieskumov sa ročne snaží prestať s týmto zlozvykom až tretina používateľov. Väčšina z nich však po pár dňoch opäť podľahne. Lepšie je nespoliehať sa len na svoju odolnosť a radšej vyhľadať pomoc. Či už to bude podpora od rodiny, priateľov či odborníka, nebyť na to sám, určite pomôže. Rovnako tak sa môžete oprieť napríklad o náhradnú nikotínovú liečbu, kognitívnu terapiu, alebo lieky pomáhajúce prekonať abstinenčné príznaky.

Každý užívateľ má určité spúšťače, ktoré ho nútia po výrobkoch siahnuť. Mnoho ľudí túto činnosť robí stereotypne, v určitom čase. Pomôcť teda môže zmena vašej každodennej rutiny. Poprípade sa skúste v týchto chvíľach, čo najviac zamestnať.

Zaujímavosť: Prvé dni bez cigarety

Dajte šancu menej škodlivé alternatíve

Ak je pre vás ťažké alebo dokonca nemožné skončiť s klasickými produktmi úplne, môžete dať šancu aspoň menej škodlivým alternatívam. Zariadenia na zahrievanie tabaku svoju náplň nespaľujú a nedochádza tak k uvoľňovaniu toxických látok ako je:

  • decht,
  • oxid uhoľnatý.

Po zahriatí náplne sa užívateľovi začne postupne uvoľňovať iba intenzívna chuť tabaku a nikotín. Veľkej popularite sa v súčasnej dobe teší značka Pulze, ktorej zariadenia sú nielen funkčné, ale aj elegantné.

Porazte túžbu zapáliť si a vyskúšajte tieto elektronické zariadenia, s ktorými uľavíte svojmu organizmu. Touto zmenou navyše prospejete ovzdušie a ľuďom vo vašom okolí, z ktorých sa kvôli dymu z klasických produktov nedobrovoľne stávajú pasívni užívatelia. Okrem toho sa nemusíte obávať ani ďalších nežiaducich prejavov, ako sú zápach z úst a oblečenia či zažltnuté nechty a zuby.