Darujete diamantové šperky? A viete, čo diamant symbolizuje?

Ak žena dosiahne svoj jubilea alebo sa jej podarí naozaj veľký úspech, väčšinou je obdarovaná šperkom. A keď sa pri takých veľkolepých udalostiach kupujú šperky, nie sú to lacné náhrady alebo lacné záležitosti. Sú o naopak veľmi drahé kúsky, väčšinou aj diamantové šperky. Diamant ako taký je však jedným z najkrajších drahých kameňov. V minulosti niesol rôzne prezývky, ktoré si napokon zachoval aj dodnes. Napríklad sa mu predtým hovorilo, že je úlomkom hviezd, starí Gréci zase verili v to, že sa jedná o slzy bohov.

V každom prípade si aj po dlhé roky, ktorá uplynula od dávneho antického Grécka alebo starovekého Ríma, ponechal svoju symboliku. Diamant je symbolom mnohých vecí. Prezraďme si teda, čoho konkrétneho je symbolom.

Diamant ako symbol večnej lásky

Tak predovšetkým je diamant symbolom večnej lásky a záväzku. Túto symboliku prisúdili diamantu starí Gréci, ktorí vychádzali zo svojej viery v to, že boh lásky Amor mal hroty svojich zamilovaných šípov zložené z diamantov. Práve vďaka tejto starej gréckej viere sa neskôr (zhruba v druhej polovici pätnásteho storočia) diamant objavil aj na snubných a zásnubných prsteňoch. Dnes by ste ho našli dokonca až na osemdesiatich percentách všetkých prsteňov, ktoré sa darujú pri zásnubách.

Diamant ako symbol čistoty a poriadku

Opäť z Grécka pochádza ďalšia symbolika diamantov, a síce podľa nemenovaného gréckeho filozofa je diamant symbolom čistoty a tiež poriadku, trvalosti. Podľa budhistov je diamant ukážkou akési očisty, akési zmeny, ktorú pokojne môže prejsť každý človek. Táto symbolika vedie z faktu, že aj diamant je prvou len čiernou hmotou, ktorá sa premieňa do rýdzo priehľadného, ​​čistého drahého kameňa.

Diamant ako symbol pravdy

Tiež možno povedať, že diamant je symbolom pravdy. Reprezentuje dosiahnutie akéhosi zmyslu života, symbolizuje otvorené podvedomie, tiež nové začiatky, hlbšie spojenie. Staré severskej kultúry považovali diamant za svitania, možno aj vďaka tomu sa stal symbolom spomínané pravdy.