Tipy a triky, ako si udržať mozog vo forme

Máte pocit, že neustále niečo zabúdate? Že neviete, kam ste si odložili klíčky alebo okuliare, ktoré však máte na svojich očiach? Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako svoj mozog udržať v skvelej kondícii. Poďme si ich prezradiť.

Nezabudnite, udržiavať mozog v kondícii sa vypláca. Budete tým predchádzať mnohým zdravotným problémom, konkrétne chorobám, ako je napríklad Alzheimerova choroba a ďalšie. Ako teda konkrétne udržať mozog vo forme, ako ho udržať fit, aby na nás zabúdanie bolo krátke rovnako ako ochorenie napadajúce tento životne dôležitý orgán?

Ako udržať mozog vo forme

  • Hlasný smiech. Vedeli ste, že vedci dokázali, že keď sa budeme tridsať minút smiať až slzy potečú, zlepší sa krátkodobá pamäť takmer o 43 %? To stojí za vyskúšanie, nemyslíte?
  • Čučoriedkový ocot. Stačí, aby ste si denne dopriali tri lyžice čučoriedkového octu (dostupné je bežne v lekárňach alebo v zdravej výžive). Predídete napríklad demencii.
  • Extrakt z droždia. Vysoká koncentrácia vitamínu B12 napomáha lepšiemu spracovaniu informácií a chráni proti Alzheimerovej chorobe.
  • Denne snívať. Kto sa často ponorí do vlastných myšlienok, dopraje mozgu upokojujúcu pauzu. Patríte medzi snílky, ktoré v hlave spriadajú každý deň svoje dlho utajované plány?
  • Jóga. Skrátka len cvičte jogu, kedykoľvek je to možné. Zlepšuje sa tým tok informácií, medzi jednotlivými časťami mozgu. Navyše je to cvičenie pre lepšiu koncentráciu: Stačí si len stúpnuť rovno, nohy roznožiť na šírku ramien. Ruky nechajte voľne pozdĺž tela. S nádychom zľahka zdvihneme päty, zároveň upažíme ruky, až sú rovnobežne so zemou. S výdychom sa vraciame späť. Opakujeme 5-krát.
  • Ryba v jedálničku. Raz za týždeň filét z heringa, tresky alebo lososa zvyšuje IQ vďaka omega-3 mastným kyselinám.
  • Samohovor. Vedeli ste, že kto sa rozpráva sám pre seba, vie svoje myšlienky lepšie triediť a rýchlejšie sa rozhodovať? Aj sám Albert Einstein rád hovoril sám so sebou.
  • Pitie kávy. Dve šálky denne zlepšujú postupne pamäť. S kávou to ale nepreháňajte, nech nepoškodíte srdce.