Ako garniže a záclony začleniť do interiéru?

Aj keď sa v súčasnej dobe stále viac odstraňujú, ich obľuba je stále veľká. Garniže a záclony sú stále súčasťou väčšiny domácností. Ich základnou funkciou je ochrániť naše súkromie pred zvedavými pohľadmi zvonku, ale tiež zvýšiť naše pohodlie pred otravnými slnečnými lúčmi. V neposlednom rade môžu byť aj veľmi atraktívnym prvkom interiéru. Ako ich ale vybrať, aby podčiarkovali vzhľad už existujúcich prvkov vašej domácnosti?

Farba

Záclony prepúšťajú svetlo dovnútra, ale zároveň bránia tomu, aby na vás bolo zvonku vidieť. Farba záclon je obvykle biela alebo vo veľmi jemných odtieňoch ružovej či béžovej. Okrem toho si môžete vybrať z celého množstva vzorov na záclonách. Do detských izbičiek sa hodia aj záclony, na ktorých sú farebne sfarbené rozprávkové postavičky, zvieratká alebo iné predmety. Môžu vám pomôcť detskú izbičku rozveseliť.

Ako vybrať veľkosť garniže?

Garniže môžu byť drevené, ale aj kovové (obvykle v nerez prevedení). Dostupné sú v rôznych veľkostiach. Mali by ste kúpiť garnižu, ktorá je cca o 20 až 30 cm širšia, než je šírka vášho okna, kam chcete garnižu inštalovať. Je dobré, keď garniža trochu prečnieva, než keď končí priamo na úrovni šírky okna. Kovové garniže sa predávajú aj teleskopické, takže potrebnú veľkosť si môžete nastaviť až pri samotnej inštalácii.

Ako vybrať veľkosť záclon?

V prvom rade si musíte zmerať dĺžku svojich okien. Následne je potrebné zmerané číslo násobiť dvoma. A výsledkom je dĺžka záclon. To znamená, že ak sú vaše okná dlhé 180 cm, potom musíte kúpiť záclony dlhé minimálne 360 cm. Výška záclon je rozmer, ktorý udáva, koľko bude záclona merať zhora nadol (teda od garniže až dole). V prípade výšky záclon môžete chcieť, aby končila tesne pod úrovňou okna, obľúbené sú ale aj záclony užšie, alebo aj dlhšie. Ďalej môžete prikúpiť stuhu v hornej časti záclon, ktorá vám spôsobí žiadané nariasenie záclony bez toho, aby ste ju museli pri vešení skladať, čo vám môže ušetriť veľa času.