Čo sú zahrievané tabakové výrobky?

Odpovedať na otázku, čo je zahrievaný tabak, možno veľmi jednoducho, pretože jeho zloženie je jednoduché. Ide o zmes kvalitných sušených a fermentovaných listov kríka nicotiniana rustica, ku ktorej sa v niektorých prípadoch ďalej pridávajú aromatické látky. Výsledný materiál sa potom balí do jemného papiera, opatrí sa filtrom obsahujúcim plast a celulózu a zahrieva sa na teploty medzi 300 a 350 stupňov pomocou elektronických zariadení, ktoré sú na to určené. Ide pritom o podobnú zmes, akú sa plnia napríklad fajky, je však jemnejšie mletá a obsahuje menej vlhkosti.

Ako vyzerajú výrobky určené na zahrievanie?

Tieto produkty majú podobu krátkych zrolovaných tyčiniek. Keďže zahrievaním sa ich obsah nemení na popol a neodklepávajú sa, tak si zachovávajú rovnaký tvar aj po použití. Produkty určené na zahrievanie a na spaľovanie nie je možné vzájomne zamieňať.

Čím sa zahrievanie líši od spaľovania?

Zahrievaný tabak sa nemusí zapáliť kvôli tomu, aby sa z neho uvoľnili účinné látky. Miesto spaľovania sa iba elektronicky žeraví na teploty v rozmedzí 300 a 350 stupňov, a tak pri jeho používaní:

  • Nevzniká popol.
  • Do priestoru sa neuvoľňuje dym, ale iba aerosól, ktorý sa rýchlo rozptýli.
  • Nežltnú prsty ani zuby.
  • Nie je potrebný zapaľovač.

Ako sa vyrábajú produkty na zahrievanie?

Všeobecne možno povedať, že výroba zahrievaného tabaku vyžaduje iný postup ako výroba ostatných produktov z tejto rastliny. Pri predspracovaní surovín na zahrievanie sa napríklad môže použiť špeciálna metóda sušenia, ktorá znižuje obsah vlhkosti, čím zaisťuje správnu konzistenciu a rovnomerné zahriatie. Výrobcovia produktov pre zahrievanie tiež používajú rôzne poddruhy vyššie spomínaného kríka, jeho celé listy či extrakty z nich a ďalšie suroviny, ako sú aromatické látky, ktoré môžu pripomínať napríklad vôňu lesného ovocia alebo citrusov a mentolu.

Kto sa zahrievaním prišiel?

Zatiaľ čo prvé dôkazy o spaľovaní listov majúcich rôzne účinky na ľudský organizmus sa datujú až do obdobia praveku, zahrievané výrobky sú relatívne novým vynálezom. Prvýkrát boli predstavené v roku 1988 v Amerike, kde však nezískali úspech. Ten sa dostavil až v roku 2014 a odvtedy stále trvá.