Spánok a športovci: aké následky má spánkový deficit na športový život?

Spánkom trávime až tretinu života, a to nie nadarmo. Domnievať sa, že obľúbenou činnosťou trávime až príliš veľa času, je rovnako bláhové ako tvrdiť, že k svojmu pevnému zdraviu nepotrebujeme pohyb. Najmä športovci by mali klásť veľký dôraz na dostatok spánku, pretože takzvaný spánkový deficit môže ich športové výkony posunúť na nižšiu úroveň. A najmä profesionáli v odbore presne o toto nestoja, alebo snáď áno?

Nedostatok spánku stojí za horšími výkonmi

Spánkový deficit môže spôsobiť množstvo negatívnych javov. Podráždenosť alebo nepríjemná nálada je iba jedna z mnohých položiek na zozname. Ďalej sa môže stať za horšími výkonmi. Telo totiž nemá, kde alebo kedy načerpať energiu, čo znamená, že pri športovaní zo seba nevydá toľko, koľko by človek očakával. Stráca sa rýchlosť, aj sila, dokonca pokrivkáva aj jemná motorika.

Človeka trápia aj pomalé reakcie

Jedným z ďalších problémov sú bezpochyby pomalé reakcie. Trpia totiž aj mentálne schopnosti, ktoré sú pre šport tak dôležité. Ak nie ste dostatočne dobre vyspaní, trpíte zníženou pohotovosťou, trápi vás zlá pamäť a koordinácia za nič nestojí.

Zvýšená pravdepodobnosť zdravotných rizík

Nedostatok spánku stojí aj za vysokým krvným tlakom. Spôsobiť sa však môžu aj ďalšie zdravotné problémy, bohužiaľ sa tiež zvyšuje pravdepodobnosť mnohých nepríjemných úrazov. Zo zdravotných problémov, za ktorými nedostatok spánku u športovcov stojí, môžeme spomenúť napríklad obezitu alebo cukrovku, aj kardiovaskulárne choroby, ktoré sú v súčasnej dobe jedným z najčastejších dôvodov úmrtia Čechov.

Nedostatočná regenerácia

K zdravotným komplikáciám alebo úrazom dochádza predovšetkým aj z toho dôvodu, že telo nie je dostatočne dobre regenerované. K celkovej regenerácii dochádza práve pri spánku, ak ho ale zanedbáme, rýchleho zahojenia po zranení sa nedočkáme.