S fajčením môžete prestať ľahko, hovoria odborníci

Nie je žiadnym tajomstvom, že fajčenie neprospieva nášmu zdraviu ani vzhľadu. Žltkastá pleť, žlté zuby, nevzhľadný stav našej pokožky. Fajčenie je zlozvyk, ktorý má na nás vo všeobecnosti veľa negatívnych účinkov. Preto sme sa opýtali odborníkov, ako sa tohto zlozvyku zbaviť. Nemusíte sa spoliehať na nálepky alebo záplaty, ktoré aj tak nefungujú. Podľa odborníkov existuje niekoľko spôsobov, ktoré sa oplatí vyskúšať.

Nahraďte nikotín

Nevyvinuli ste si závislosť od cigariet ako takých, ale od látky, ktorú obsahujú, známej ako nikotín. Jedným z účinných spôsobov, ako nadobro prestať fajčiť, je nahradiť fajčenie niečím iným. Väčšina ľudí ho nahrádza sladkosťami, čo vedie k obezite. Je lepšie staviť na výrobky na báze nikotínu alebo mať vždy po ruke žuvačky, aby ste zamestnali nielen ústa, ale aj chuťové poháriky na jazyku a myseľ.

Držte sa čo najďalej

Postupné odkladanie je ďalšou metódou, ktorá vám môže pomôcť postupne sa zbaviť závislosti od nikotínu a fajčenia všeobecne. Ak máte chuť na cigaretu, neuspokojujte ju hneď. Ale radšej chvíľu počkajte. Čo tak počkať desať alebo pätnásť minút, kým vyjdete von alebo na balkón a skutočne si zapálite?

Toto obdobie je dobré postupne predlžovať, až kým neprestanete fajčiť úplne.

Odstráňte spúšťače zo svojho života

Čo tiež stojí za pokus, je vylúčiť zo svojho života takzvané spúšťače. Vyhnite sa chvíľam, keď by ste bežne siahli po cigarete. Napríklad nechoďte na toľko večierkov, kde sa pije alkohol. Vyhnite sa tiež pitiu kávy na terase, čo je ďalšia činnosť, ktorá vás často rozžiari. Rovnako tak nechoďte na večerné rozhovory s priateľkami pred dom, ale radšej ju pozvite k sebe na čaj. Doma si pravdepodobne nezapálite, ale pred vchodovými dverami si s veľkou pravdepodobnosťou zapálite.