Rýchlosť je pri behu dôležitá. Ako majú behať začiatočníci a ako pokročilí?

Rozhodli ste sa začať behať, pretože sa chcete cítiť dobre alebo pretože chcete schudnúť? V každom prípade odporúčame práve behať, pretože beh je na oba dva účely ako stvorený. Navyše je to šport, ktorý je zadarmo a ktorý možno praktizovať prakticky kedykoľvek sa vám zapáči. Ovšem je to šport ako každý iný, teda aj tento šport má svoje zásady, ktoré treba dodržiavať. K tým hlavným zásadám patrí správna rýchlosť pri behu, na ktorú naozaj nezabúdajte a ktorú dodržujte.

Samozrejme pri behu existuje oveľa viac zásad. Napríklad sa neodporúča behať dva dni po sebe náročné a dlhé trasy. Rovnako tak sa neodporúča behať osamote, ale skôr v skupine. Okrem toho je potrebné dodržiavať istú rýchlosť, ktorá nám neskôr prinesie dokonalú fyzickú kondíciu a bežeckú výkonnosť.

Prezraďme si teda, ako by správne mali behať začiatočníci a ako pokročilí. Spýtali sme sa odborníkov za vás.

Ako by správne mali behať začiatočníci

Čo sa týka začiatočníkov, tí vôbec nemusí behať po celú dobu ich tréningu. Najskôr si vyskúšajte takzvaný indiánsky beh, počas ktorého budete striedať mierny, ľahký beh s krokom. Behajte takým tempom, ktoré vám do začiatku stačí a ktoré udýcháte. Správny dych je pri behu veľmi dôležitý, len vďaka nemu budete stále zvyšovať svoju bežeckú kondíciu. Aby ste sa naučili dobre dýchať, mnohým pomáha aj konverzácie sa spoluběžcem.

Ako by správne mali behať pokročilí

Čo sa týka behu pokročilých, tí by si mali zhotoviť takzvaný tréningový plán, ktorý vám pomôžu vyhotoviť odborníci. Výpočet ich tempa behu sa musí zhodovať s cieľmi. Tréningový plán je skvelý vo chvíli, keď sa bežci treba pripravujú na preteky.

Odborníci odporúčajú striedať dlhšie bežecké trasy s tými kratšími. Skvelé sú aj intervalové behy, počas ktorých sa navýši výkonnosť a tiež vypiluje rýchlosť bežca.