Rozeznejme bolesti hlavy, čo je vinníkom a prezraďme si, ako možno

Každý to pozná – bolesti hlavy sa väčšinou vyskytnú z čista, jasna a rapídne nám znepríjemní deň. Niektoré bolesti hlavy sú spôsobené ochorením alebo nachladnutím, iné sú príčinou zlého vyspání sa, za ďalší môže takzvaná migréna. Každý človek by sa mal naučiť je rozoznávať, na každú takúto bolesť existuje liek, každá takáto bolesť má svojho vinníka a každé také bolesti možno predchádzať. 

Štatistiky ukazujú na fakt, že počas roka trpí bolesťami hlavy deväť z desiatich ľudí. Nie všetci však s bolesťami hlavy zamieri k lekárovi. Samozrejme v mnohých prípadoch pomôže spánok alebo lieky tlmiace 

bolesť, niekedy sú však lekári nenahraditeľní. Najradšej by sme ale boli, keby sme takýmto bolestiam hlavy mohli predchádzať. A to našťastie ide, ak sa teda naučíte jednotlivé bolesti hlavy rozoznávať. 

Tenzná bolesť hlavy 

Tenzná bolesť hlavy je primárna bolesť hlavy, ktorá môže vyžarovať z tyla, krku alebo prípadne z očí. Túto bolesť možno opísať ako trvalý tlak, pripadá vám, že sa hlava nachádza vo zveráku. Tenzná bolesť hlavy najčastejšie trápi ľudí často sa nachádzajúce v strese, taktiež ľudí trpiacich nedostatkom spánku, môže sa vyskytnúť aj u ľudí, ktorí zle držia telo alebo nepravidelne jedia. Ak sa vyvarujete stresu, nedostatku spánku a ďalším vymenovaným faktorom, tenzná bolesť hlavy sa nedostaví. 

Migréna 

Migréna čiže pulzujúca bolesť hlavy postihuje najčastejšie ženy počas menštruácie. Postihuje sa spravidla len jedna polovica lebky, do ktorej bolesť pulzuje dve hodiny až tri dni. Migréna býva sprevádzaná zvracaním, hnačkami a taktiež precitlivenosťou. Ak už ste s migrénou priatelia, veľmi dobre viete, čo vám na ňu pomáha. 

Migréne nemožno vždy predchádzať. Ako sme spomenuli, často sú súčasťou menštruačného cyklu žien. Odborníci ale odporúčajú vyhýbať sa stresu, hlavu alebo únave. Aj to sú spúšťače migrény.