Prečo taliansku kuchyňu miluje celý svet?

Talianska kuchyňa býva v najrôznejších rebríčkoch radená medzi najlepšie kuchyne sveta, s francúzskou kuchyňou často súperia dokonca o prvé miesto. Talianske jedlo sa neuveriteľne rozšírilo po svete, ostatne aj počet pizzerií v Českej republike je toho dôkazom. Prečo je toľko obľúbená? 

Keď sa povie talianska kuchyňa, väčšina z nás si vybaví špagety, alebo pizzu. Áno, toto sú dva hlavné pokrmy, ktoré dala Taliansko svetu, ale je toho oveľa viac, na čom si môžete v tejto juhoeurópskej krajine pochutnať. Talianska kuchyňa je chutná, zdravá, ľahká a jednoduchá na prípravu. 

Tip: Chcete ochutnať pravé talianske cestoviny aj bez toho, aby ste museli na dovolenku? Objednajte si u cestoviny Brno Caruso niektoré z mnohých druhov kvalitných talianskych cestovín s rozvozom zadarmo až k vám domov. 

Talianska kuchyňa sa v jednotlivých regiónoch značne líši, napríklad na Sicílii sa určite stretnete s inými unikátnymi pokrmy, než aké vám budú servírované napríklad v Toskánsku. Napriek tomu je však niekoľko prvkov, ktoré má talianska kuchyňa spoločné. Pokrmy, ktoré sa pripravujú na Apeninskom polostrove, sú veľmi zdravé a vyrábané z kvalitných a čerstvých surovín. 

V talianskej kuchyni sa odráža ako klimatické podmienky krajiny, ktoré umožňujú pestovať rozmanité druhy ovocia a zeleniny, ako aj geografická poloha – more, ktoré Taliansku obklopuje je bohatým zdrojom rýb a morských plodov, ktoré sú základom talianskeho jedálnička. Ryby sa smaží, grilujú a pečú, väčšinou s pridaním citrónovej šťavy a nesmie chýbať typické korenie. Veľkej obľube sa v Taliansku teší tiež rybacej polievky. Z darov mora dokážu talianski kuchári skvele pripraviť ustrice, kraby, raky, homáre, langusty, chobotnice a sépie. Čo sa týka mäsa, Taliani najviac používajú teľacie a kuracie mäso, ktoré sa najčastejšie pripravuje grilovaním, varením a dusením. 

Typickou talianskou prílohou sú cestoviny, ktorým sa v Taliansku hovorí „pasta“. V Taliansku je v súčasnosti známe na 400 druhov cestoviny najrôznejších tvarov. Varí sa spôsobom „al dente“, teda na skus. Cestoviny je možné rozdeliť na dva hlavné druhy – čerstvé a sušené. Čerstvé obsahujú vajcia a tak vydrží v chladničke len niekoľko dní, zatiaľ čo suché majú dlhú trvanlivosť a sú vyrábané z tvrdej pšenice durum. 

Po celom svete však preslávila Taliansku predovšetkým pizza, ktorej základ sa pripravuje z múky, droždia, soli a olivového oleja. Na neho sa potom môžu dať v podstate akékoľvek suroviny podľa konkrétnej chuti – paradajky, mozzarella, šunka, špenát atď. 

Tip: Ak chcete ochutnať pravú taliansku pizzu od rodeného Taliana, môžeme odporučiť pizza Brno Caruso, teda tradičné pizze pripravené z kvalitných talianskych surovín, 

Taliani sa preslávili taktiež výrobou výbornej zmrzliny smotanové chuti, ktorá neobsahuje žiadnu chémiu, vyrába sa zo smotany alebo mlieka, cukru a čerstvého ovocia (prípadne lieskovcového pyré, kakaa či iných prírodných prísad). Veľmi obľúbený je tiež dezert Tiramisu, ktorý tvorí vrstvy v káve namáčaných piškót, ktoré sa prekladajú zmesou vaječných žĺtkov, cukru a syra mascarpone. Piškóty je možné niekedy navyše namáčať tiež v rume, víne, brandy či alkoholickom likéru.