Ovsené vločky a ich 5 účinkov na naše zdravie

Primiešať si do ranného jogurtu hrsť ovsených vločiek je skutočne dobrý nápad. Alebo si ako raňajky dať napríklad ovsené vločky s roztlačeným banánom. Čo nám táto potravina prinesie?

Antioxidanty do tela

V ovsených vločkách sú hojne zastúpené polyfenoly a antioxidačné prvky. Tie potrebujeme veľmi urgentne. Práve antioxidanty sa zasluhujú o to, aby v našom tele vychytávali voľné radikály. Voľné radikály v tele spôsobujú nielen starnutie, ale aj rozvoj zápalov aj chronických chorôb. Ovos je výborný tip na to, ako si zaobstarať silných rytierov, ktorí budú bojovať za správnu vec.

Prevencia rakoviny

Okrem iného ovos pôsobí ako prevencia proti rakovine hrubého čreva. Štúdia, ktorá to potvrdzuje, bola uverejnená vo Veľkej Británii a poukazuje na vysoký obsah vlákniny v ovsených produktoch. Jednoduchšie vyprázdňovanie a odplavenie toxínov z tela ide ruka v ruke s prevenciou rakoviny.

Dobrý spánok? Nie je problém

Prajete si porciu ovsených vločiek na večeru? Výborný nápad! Táto potravina v sebe obsahuje melatonín, ktorý sa stará o to, aby sme rýchlejšie zaspali. Vitamín B6 sa zase stará o tvorbu serotonínu. Budete sa cítiť dobre a príjemne, a ešte rýchlejšie zaspíte. Výborné!

Vitaj, energia

V ovsených vločkách sa skrývajú aj prirodzené prírodné sacharidy. Ich konzumáciou do tela dostávate mnoho energie, ktorá vám vydrží veľmi dlho. Aj medzi športovcami je rozšírený trend, kedy si pred výkonom dávajú práve pokrmy s obsahom ovsa. Energia sa uvoľňuje postupne. Presne to potrebujeme počas dlhého behu aj jazdy na bicykli.

Stimulácia imunitného systému

Ovsené vločky obsahujú betaglukán. Práve ten sa stará o správnu funkciu našej imunity, pretože poskytuje zázemie neutrofilom, ktoré vyrážajú do boja s infekciami v našom organizme. V zimných mesiacoch by sme mali príjem ovsa ešte zvýšiť.

Ovsené vločky sú na prvý pohľad úplne nenápadné, pritom nášmu zdraviu môžu priniesť mnoho úžitku.