Peľová alergia. Čo je dobré vedieť

Zdravý organizmus zvyčajne na peľ nereaguje. Ak však trpíte peľovou alergiou, vaše telo bude reagovať, ako keby ste prekonali infekciu dýchacích ciest.

Sezónne ochorenia

Toto ochorenie sa často označuje ako „sezónna alergická nádcha“. Ide o neprimeranú reakciu našej obranyschopnosti na peľové zrná rôznych druhov rastlín prenášané vetrom. Môžete byť napríklad alergickí na peľ stromov, tráv alebo burín. Keď rastliny, ktoré spôsobujú problém, ukončia svoj reprodukčný cyklus, choroba zmizne. Peľ sa usadzuje nielen na slizniciach, ale aj na koži, v očiach a v prieduškách. Najčastejšie sa prejavuje týmito príznakmi.

Ako sa alergia prejavuje?

Ak trpíte sezónnou peľovou alergiou, spoznáte to napríklad podľa hojnej vodnatej nádchy. Alergikov často trápi aj svrbenie a kýchanie, ktoré sa objavuje veľmi náhle a ustupuje, keď je človek v uzavretej miestnosti bez prístupu alergénov z vonkajšieho prostredia, napríklad keď zapne čističku vzduchu. Alergia na peľ je tiež charakterizovaná opuchom nosovej sliznice a upchatým nosom, červenými a slziacimi očami a dýchacími ťažkosťami.

Nielen peľová alergia

V mnohých prípadoch sa vyskytujú skrížené alergie. Alergik má teda problémy nielen s peľom, ale aj s niektorými potravinami. Často sa to stáva napríklad v prípade kombinácie alergie na peľ brezy a alergie na jablká. Môže sa to stať, aj keď ste boli na jablká zvyknutí a nijako ste na ne nereagovali.

Ak máte problémy spojené s dýchacími ťažkosťami, neváhajte a objednajte sa k alergológovi. Určí vhodnú liečbu a vám sa uľaví. Alergie sa dajú liečiť, ale nemali by zostať bez povšimnutia. Ak sa alergia nelieči správne, zhoršuje sa. Okrem toho štúdie ukázali, že osoby trpiace alergickou nádchou majú tri a polkrát vyššie riziko vzniku astmy ako zvyšok populácie.