Odložte make-up. SPF ochrana je všetko, čo potrebujete

Líčenie je v lete veľmi problematické. Väčšina make-upov sa bez vhodnej bázy alebo krému rozpúšťa, akonáhle chvíľu postávame na slnku. K vode je potrebné vždy voliť vodeodolné produkty a navyše rovnako hrozí, že si kožu popálite. Jediné, na čo musíte počas jari a leta myslieť, je samotná SPF ochrana. Tá zaručí, že vaša koža zostane pružná, hydratovaná, zdravá a bez vrások.

Čo je to SPF

Ide o skratku Sun Protection Factor. Zatiaľ čo predtým sa táto zložka nachádzala len v opaľovacích krémoch a olejoch, dnes je už bežne súčasťou ďalších kozmetických produktov, ale aj dekoratívnej kozmetiky. Reč je napríklad o balzamu na pery alebo dennom kréme. Dokonca aj niektoré make-upy túto ochranu ponúkajú. Vďaka nim tak pleť zostane v lete krásne zjednotená a nebude jej hroziť popálenia.

Vyberajte podľa svojej pokožky

SPF ochrana je ponúkaná v rôznej sile. Tmavšie pleť bez pieh a pigmentových škvŕn si môže dovoliť nižšiu ochranu, pretože na slnku vydrží dlhšie bez spálenia. Horšie sú na tom ale ľudia so svetlo hnedými, blonďavými alebo ešte svetlejšími vlasmi. Tieto typy majú väčšinou veľmi citlivú pleť, sú náchylní k začervenaniu a pokožka na slnku trpí. Práve pre nich je na trhu uvedený SPF faktor 50.

Pozor na rozdiel medzi UVA a UVB

SPF účinne blokuje UVB žiarenia, ale na UVA je bohužiaľ krátke, a na to je potrebné pri výbere kozmetiky myslieť. Najvyššie preto urobíte, ak váš krém alebo balzam na pery bude mať tiež UVA ochranu. BB krémy a make-upy väčšinou ponúkajú ochranu v rozmedzí od 15 do 30 SPF. Ak si prajete silnejšie, skúste sa na niektoré kozmetické produkty opýtať v lekárni.

Prírodná kozmetika s SPF faktorom

Nemusíte kvôli SPF faktoru voliť kozmetiku, ktorá je plná nezdravých chemických látok. Skúste si pozrieť sortiment prírodných produktov, ktoré taktiež túto ochranu ponúkajú, a to bez parabénov a ďalších škodlivín pre pleť.