Obdobie chorôb je tu. Začína opäť vyčíňať angína. Ako ju teda rozpoznať?
Leto ubehlo doslova mávnutím čarovného prútika a je tu opäť jeseň, ktorý sa nesie každým rokom v znamení chorôb. Choroby sa vyskytujú neustále, preto je dobré sa pred nimi chrániť, a to tak, že budeme neustále upevňovať náš imunitný systém. Ovšem niekedy, aj keď svoj imunitný systém upevňujete skutočne veľa, napadne vašu imunitu choroba zvaná angína. Jedná sa o bežné, veľmi časté ochorenie, ktoré je bakteriálneho pôvodu, avšak pre mnohých je aj angína veľmi nebezpečná, preto si prezraďme, ako ju rýchlo spoznať a ako vďaka tomu rýchlo zavítať k lekárovi pre príslušné lieky.
Aj keď si hovoríte, že angínu poznáte ako svoje topánky, je to choroba, ktorá je síce liečiteľná, ale následky liečby môžu znepríjemňovať zvyšok života. Buďte preto opatrní a neustále otvorení všetkému, čo vám telo hovorí. Mnohé príznaky môžu skutočne upozorňovať na angínu a keď sa podcenia, liečba môže byť nielen veľmi dlhá, ale tiež nepríjemná.
Ako angínu spoznáme?
Keďže napadá predovšetkým krčné mandle, spoznáme ju tak, že nás začne nepríjemne škriabať v hrdle, máme problémy s prehĺtaním a tiež k tomu patrí upchatý nos. Nesmieme opomenúť horúčku, ktorá sa však nevyskytuje vo všetkých prípadoch. Jasným symptómom je však začervenanie horného poschodia, zdurené mandle a tiež biele bodky na mandliach, čo sú vlastne hnisavé čapy.
Vyskytnúť sa môžu aj zväčšené uzliny, ktoré sú neprehliadnuteľné.
Ako sa angína lieči?
Je nutné navštíviť lekára. To je podmienka číslo jedna. Po výteru z krku a výsledkoch sa pozná, či vás skutočne angína sužuje alebo nie. Ak áno, automaticky sú predpísané antibiotiká. Ak máte navyše aj horúčku, často sa k antibiotikám pripisujú aj antipyretiká alebo pri veľkých bolestiach sa pridávajú analgetiká.
Pomoct môžu aj rôzne bylinková kloktadla alebo prípadne takzvané Priessnitzove obklady.