Mýty týkajúce sa problémov s pečeňou. Ako to s nimi v skutočnosti je?

Človek má v sebe mnoho orgánov, ktoré sa podieľajú na tom, že organizmus funguje tak, ako má. Ak je s niektorým orgánom problém, razom to odnáša celé telo, o tom niet pochýb ani špekulácií. Človek trpí pri problémoch s obličkami, žalúdkom, aj pri problémoch s pečeňou. Je preto dôležité sa o seba starať, starať sa o svoje jednotlivé orgány, o naše celkové zdravie. Ak sa totiž o zdravie starať nebudeme, naozaj môže dôjsť napríklad k problémom so spomínanou pečeňou.

Bohužiaľ pečeň je orgán, okolo ktorého sa točí celý rad mýtov a povestí. Ľudia si za dobu, čo sú na svete, medzi sebou vypestovali mnoho ohovárania, ktoré však nie sú pravdivé. Odhaľme si spoločne niekoľko mýtov, ktoré sa pečene týkajú a ktoré zároveň v žiadnom prípade nie sú pravdivé.

Problémy s pečeňou sužujú iba alkoholiky

Je síce pravdou, že popíjanie alkoholu má veľmi zlý vplyv na našu pečeň, ale rozhodne nie je pravdou, že problémy s pečeňou majú iba alkoholici. Samozrejme dlhodobé a nadmerné pitie pečeň ničí, ale problémy s pečeňou môžu postihnúť napríklad aj tých, ktorí majú zlú životosprávu, ktorí napríklad trpia čoraz viac sa rozširujúcou obezitou. Problémy s pečeňou navyše úzko súvisia s mnohými zdravotnými problémami, napríklad pečeň trpí pri žltačke.

Keď pečeň nebolí, tak sú úplne v poriadku

To je ďalší omyl, ktorý je medzi ľuďmi veľmi rozšírený bohužiaľ. Pečeň, aj keď nebolí, môžu byť postihnuté, choré, môže s nimi byť niečo v neporiadku. To, že niečo nebolí, ešte neznamená, že je to v tej najlepšej možnej kondícii. V ideálnom prípade by sme mali chodiť na pravidelné vyšetrenia krvi, ktoré odhalia, či je pečeň v poriadku alebo či s ňou je niečo v neporiadku.

Diéty pečeni pomáhajú

To je opäť iba niečo, čo nie je pravda a čo si ľudia vymysleli, aby mohli diéty praktizovať a zavádzať do svojho života. Pravdou je, že diéty škodia zdraviu, telu aj jednotlivým orgánom – pečeni najviac. Pečeň je len pri diétach nadmerne zaťažovaná. Najmä náročné sú tie, ktoré majú človeka rýchlo zbaviť nadbytočných kilogramov.