Lieky na spanie. Aké sú najlepšie?

Zrejme všetci občas mávame večery, kedy nemôžeme zaspať a zúfalo sa prevaľujeme v posteli. Spôsob, akým spíme a koľko spánku potrebujeme, sa pre každého z nás líši a často sa mení s pribúdajúcim vekom.

Problémy so spaním sú bohužiaľ úplne bežné a čím ďalej tým častejšie. Pokiaľ človeku zasahujú do jeho života, siahne väčšinou po práškoch na spanie. Ako sa lieky na spanie delia a aké sú najlepšie?

Benzodiazepíny, barbituráty a nebarbiturátové lieky na spanie

To sú tri skupiny, do ktorých lieky delíme. Líšia sa medzi sebou nielen svojou chemickou štruktúrou, ale aj silou uspávacích účinkov a ďalšími vlastnosťami.

Účinok práškov na spanie súvisí s GABA-ergickým systémom, s vplyvom na GABA receptor. Barbituráty sa viažu na špecifické miesto v receptorovom komplexe GABA-A. Tým predlžujú dobu otvorenia chloridového kanála v receptore. Benzodiazepíny a nebarbiturátové lieky na spanie majú podobný účinok, ale tým, že sa viažu na špecifickú podjednotku v receptore, zvyšujú väzbu GABA na receptor, čím predlžujú dĺžku otvorenia receptora.

Lieky tiež môžeme deliť z klinického hľadiska na tie, ktoré uľahčujú zaspávanie a tie, ktoré prehlbujú a predlžujú spánok.

Najlepšie lieky na spanie na predpis

Lieky na spanie majú svoje kontraindikácie a vedľajšie účinky. Jedným z vedľajších účinkov je, že pri dlhodobom užívaní spôsobujú fyzickú a psychickú závislosť. Pokiaľ vás však problémy so spaním trápia dlhodobo, navštívte lekára a poraďte sa s ním. Jedine ten vám aj lieky môže predpísať.

Pri rozhodovaní vždy venujte pozornosť tomu, aké lieky najmenej zaťažujú organizmus a pri ktorých je najmenšie riziko vybudovania závislosti. Podľa lekárov medzi nich patrí liek Zolpidem. Aj napriek tomu, že ide o najšetrnejší prípravok, má aj veľa negatív.

Lekári tiež upozorňujú, že častým problémom je užívanie práškov na spanie, ktoré boli získané od iného človeka, ktorý ich dostal na predpis. Tieto prášky však nemusia byť vhodné pre ľudí s rôznymi zdravotnými problémami, preto sa vždy najskôr poraďte s odborníkom.