Ako namiešať fialovú

Fialová je farba mystická, je symbolom duchovna a srdečnosti. Vzniká totiž zmiešaním dvoch odlišných farieb. Aké sú to? Na to sa hneď pozrieme.

Ktoré dve farby tvoria fialovú?

Fialová je sekundárna farba, a preto na jej namiešanie potrebujeme základné farby. A to modrú a červenú. Keďže fialovú tvorí z väčšej časti modrá, je vhodnejšie ju použiť ako základ a do nej postupne pridávať červenú. Postupným pridávaním dokážete lepšie korigovať výsledný odtieň a obe farby sa tiež lepšie premiešajú a vytvoria kompaktnejšiu farbu.

Existuje toľko rôznych odtieňov fialovej!

Ak chcete experimentovať, s fialovou môžete. Zmiešaním purpurovej farby s malým množstvom tyrkysovej, dostanete oveľa žiarivejšie a živšie odtieň fialovej. Pokiaľ vás láka skôr bohatší odtieň fialovej, pridajte viac modrej. Na tmavý odtieň pridajte trochu čiernej a každú vytvorenú farbu môžete pomocou bielej zosvetliť. Pridaním bielej teda dostanete svetlý odtieň fialovej. Vždy však pridávajte farbu postupne.

Kam s fialovou?

Keď už si viete namiešať obľúbený odtieň fialovej, môžete začať premýšľať, kde ho využijete. Fialová farba veľmi dobre pohlcuje teplo a vytvára pocit chladnejšieho prostredia. Preto sa skvele hodí ako kontrastná farba na jednu alebo dve steny v miestnosti. Dobre vyzerá aj na doplnkoch a dekoráciách, napríklad na záclonách, obrusoch či kusovom koberci.

Modrá, z ktorej tvoríme fialovú, je farba pokoja, zatiaľ čo červená prináša energiu. Tieto dve farby spolu vytvárajú dokonalú harmóniu, podporujú relaxáciu a meditáciu. Fialová sa teda hodí do spální či obývacích izieb.

S čím fialovú kombinovať?

K fialovej sa skvele hodí biela, čierna alebo šedá. Práve kombinácia šedej a fialovej je v moderných domácnostiach asi najobľúbenejšia. Na šedom pozadí fialová skvele vynikne a dodá priestoru exkluzivitu. Pokiaľ chcete docieliť pokojnejší dojem, použite kombináciu bielej a fialovej. Pastelové odtiene fialovej pôsobia s chladnými farbami (zelená, modrá) sviežim, módnym a nadčasovým dojmom.