Jar už je tu! Čo je potrebné urobiť na záhrade?

Síce nám vonku niekedy zasněží, ale teploty hlási, že už prišla jar. Na toto ročné obdobie sme sa veľmi tešili – veď sa jedná o ročné obdobie, počas ktorého opäť môžeme odložiť kabáty a bundy, s ktorými sme si pripadali objemnejšie. Navyše všade to začne onedlho rozkvitať. Rozkvitať začnú nielen stromy, ale aj kvety, opäť začne rásť poriadne tráva. Ak aj vy milujete jar, máte taky na pamäti celý rad povinností a prác, ktoré je potrebné zvládnuť na záhrade.

Jar je síce jedno z najkrajších období, pretože celá príroda sa zase prebúdza z dlhého spánku, ale na druhú stranu je to obdobie, počas ktorého je potrebné urobiť najviac práce na záhrade. Poďme si povedať to nevyhnutné, čo nás počas jari čaká.

vertikutácie trávnika

Je potrebné, aby sme náš trávnik očistili od všetkých nečistôt. Pomocou vertikutácie odstránime z trávnika plesne, plsti a machy, ktoré môžu zabraňovať dobrému rastu. Vertikutácia sa má robiť aj pred zimou, teda niekedy ku koncu jesene, ale väčšina ľudí túto prácu necháva na jar, keď príde prvé jarné kosenie trávy.

strihanie stromčekov

Hneď zo začiatku jari je potrebné, aby sme strážili ovocné stromčeky. Ak chcete, aby výdatne rástli, treba ich ostrihať – ostrihajú sa väčšinou zaschnuté vetvičky alebo vetvy, ktoré prekážky v dobrom raste. Túto povinnosť treba odbiť čo najskôr, než začnú vetvičky stromu rásť.

strihanie muškátov

Ak máte na okenných parapetoch muškáty, aj tie treba zastrihnúť. Určite ste ich mali počas zimy v pivnici alebo niekde inde, aby nezamrzli. Počas zimy je dosť možné, že vám odkvitli, a ak sa tak stalo, je potrebné, aby ste tieto muškáty riadne zastrihli, aby výdatne rástli počas jari a leta.

stávkovanie

A opäť prichádza čas na stávkovanie zeleniny. Pripravte si pole, vyberte burinu a poctivo tipujte všetku zeleninu, ktorú si tento rok prajete vypestovať.