Dverová kľučka s eleganciou a istotou

Ak práve kupujete novú kľučku k novému domu či bytu, alebo plánujete rekonštrukciu, odovzdáme vám teraz pár základných informácií, ktoré vám pomôžu sa ľahkým výberom. V prvom rade budete vyberať druh kovania. V dnešnej dobe sa stretávame najčastejšie s tromi hlavnými druhmi kovania. Štítové kovanie je v jednom celku dohromady s kľučkou a otvorom pre zámok. Rozetové kovanie má oddelenú časť zvlášť pre kľučku a zámok.

Kovanie a madlo má na jednej strane kľučku a na strane druhej je guľa alebo tiež madlo. Pre interiérové ​​kľučky sa v dnešnej dobe najčastejšie používa štítové kovanie alebo rozetové kovanie. Madlá a gule sú najčastejšie využívané u vchodového kovania. Pre typy interiérových posuvných dvere sa používajú predovšetkým madlá, ktoré sú upravené a majú úchyt umiestnený zvyčajne priamo vo dverách.

Je nutné poznať aj ďalšie parametre, ako je rozstup. Tá patrí najmä u niektorých druhov kovaní k tým najdôležitejším parametrom. Naopak u niektorých typov dverí je zase úplne zbytočná. Ak si chcete ušetriť prácu, vyberte zo všetkého najskôr kovania, a potom sa môžete zamerať na rozstup. Rozstup je vzdialenosť medzi osou kľučky a osou otáčania kľúča. Dôležitá je najmä u štítového kovania, kde by ste ju celkom iste mali poznať. Potom vám kľučka dobre padne k vašim dverám.

U rozetového kovania naopak nie je vôbec rozteč dôležitá. Jednotlivé diely môžete umiestniť od seba do vzdialenosti, akú práve potrebujete. Najčastejšie rozteč je o veľkosti 72 mm a 90 mm. Rozteč 92 mm je častá predovšetkým u bezpečnostného a vchodového kovania. Pri výbere kľučky je podstatný aj typ zámku. Máme zase 3 hlavné druhy. BB je otvor pre interiérový, dózický kľúč. PZ otvor je pre zámkovú cylindrickú vložku, známu ako FABky, WC je označenie pre WC sadu s priamo vmontovaným kľúčom. B / O je označenie pre kľučku bez otvoru.

Ďalším kritériom je povrch, ktorý by mal ladiť s okolím. Možno z kľuky urobiť aj zaujímavý alebo dominantný prvok. V súčasnosti je veľa farieb, odtieňov a druhov materiálov. Najčastejšie sú kľučky s povrchovou úpravou z mosadze, hliníka, chrómu, bronzu, niklu, nereze a ďalších kombinácií. V miestach, kde sa kľučka bude často používať, sú vhodnejšie kľuky s kvalitnejšie povrchovou úpravou, aby nedošlo k opotrebovaniu moc skoro. Stavte na nerez, kovové kľučky a špeciálne kľuky so zvýšenou odolnosťou proti oderu, poškriabaniu a ďalšiemu poškodeniu.