Ľudské telo je fascinujúci. Prezraďme si pár zaujímavostí

Pri vstávaní si len málokto uvedomuje, ako fascinujúce je, respektíve ako je jeho telo fascinujúce. Ľudské telo je dlhé roky predmetom skúmania a vedci sa nemôžu čudovať tomu, ako na aké situácie reaguje či podobne. Ak ste nad svojím telom nijako nikdy neuvažovali, poďme si prezradiť niekoľko zaujímavostí, ktoré v človeku vzbudí minimálne prekvapenie.

Zaujímavosti o ľudskom tele

  • Vedeli ste, že aj keď sa mračíte alebo smejete, zapájate hromadu svalov? Pri smiechu sa zapája zároveň hneď sedemnásť svalov, v prípade mračenie sa sa ich zapája okolo štyridsiatich troch.
  • Vedeli ste, že keď kýchate, tak vlastne dosahujete obrovských rekordov? Pri kýchaní totiž vyletí častice obrovskou rýchlosťou, ktorá sa môže rovnať 160 kilometrom za hodinu. Časticami máme na mysli hlieny alebo vírusy a podobne.
  • Vedeli ste, že pre človeka je dôležitejšie spánok ako jedlo? Bez spánku človek nevydrží tak dlho ako bez jedla. Čo sa týka vody, s vodou a bez jedla by ste mohli vydržať až dva mesiace. Ale ak by ste nespali, nevydržali by ste dlhšie ako jedenásť dní.
  • Vedeli ste, že to, ako ste v strese, o vás prezradí vaše uši? Ak ste v strese viac ako obvykle, vytvorí sa viac ušného mazu. Uši na stres reagujú intenzívnejšie než iná časť ľudského tela.
  • Vedeli ste, že prakticky každý novorodenec má svetlé oči? Dôvodom toho je melanín, ktorý je zodpovedný za neskoršie zafarbovanie očí. Ten sa však v oku začína tvoriť až po pôrode.
  • Vedeli ste, že každý človek má svoj jedinečný a neopakovateľný odtlačok prsta? Odtlačky prsta sa začínajú tvoriť už v maternici, a to zhruba v treťom mesiaci tehotenstva. Zároveň sú odtlačky prstov to posledné, čo vymizne po smrti.
  • Vedeli ste, že po šesťdesiatke sa stráca drvivá väčšina chuťový pohárikov? Okrem toho sa spúšťa chrápanie, a to u šesťdesiatich percent mužov a u štyridsiatich percent žien.